Znasz ten problem. Idziesz do sklepu, niby bierzesz swój rozmiar, a i tak okazuje się, że jest z nim coś nie tak. Jest za szeroki, za wąski, dekolt wypada za nisko, spodnie spłaszczają pośladki etc. Skąd się bierze dziwna rozmiarówka w sieciówkach?
Kiepska jakość ubrań z Chin
Sieciówki są dostępne w wielu krajach i na wielu kontynentach. Szyje się je w Chinach, tnąc koszty produkcji. Nikt nie chce przepłacać za produkcję ubrań, więc pomija się też regularne badania danej populacji, które pozwalałyby na bieżąco modyfikować rozmiarówkę. Jakby tego było mało, ubrań w sieciówkach nie projektują doświadczeni krawcy, ich pominięcie jest dużym błędem. Często bowiem okazuje się, że zamek jest za delikatny do grubości materiału. Albo ten krój nie pasuje do tej tkaniny, bo dobrze wygląda tylko na zwiewnych materiałach.
Źle wszyta metka
Na dodatek w chińskich fabrykach często pojawiają się błędy na poziomie wszywania metki z rozmiarem. Jakby tego było mało, cały proces jest zautomatyzowany, więc nikt nie kontroluje, czy ubrania są dobrze przycięte, ładnie zszyte i starannie wykończone.
To nie nadwaga, to inna rozmiarówka
Chyba zdążyłaś się przekonać, że w tym samym sklepie raz nosisz XS, kiedy indziej pasuje ci S, a zdarzają się rzeczy, z których nawet L jest dla ciebie za mała. W związku z tym, iż problem z rozmiarem jest dość powszechny, nigdy nie popadaj w panikę, że nagle strasznie przytyłaś. To może być kolejna dziwaczna rozmiarówka.
Manipulacja w handlu
Kiedy indziej producent chce zaimponować kobietom, przyciągnąć je do siebie, więc robi XS wielkości M. Kobieta cieszy się, że nagle wyszczuplała i kupuje najmniejsze ubranie dostępne w sklepie. A prawda jest taka, że ktoś doskonale zna techniki manipulacji.
Rozmiarówka młodzieżowa
Trzeba też pamiętać, że sklepy adresowane do dorosłych kobiet mają inną rozmiarówkę niż sieciówki dla młodzieży. M ze sklepu młodzieżowego w sklepie dla dorosłych kobiet jest rozmiarem XS.
Rozmiarówka w sklepach niemieckich
Do tego dochodzą jeszcze niemieckie sklepy, tam i rozmiar 32 potrafi być za duży na kobietę o rozmiarze 34. Niebezpieczne są także rozmiary uniwersalne, dla szczupłych kobiet są zawsze za duże. Z kolei łamańce 34/36 rzadko kiedy pasują dobrze osobom o niższym z dwóch podanych rozmiarów.
Zawsze warto mierzyć ubrania, a gdy nie masz takiej możliwości podczas zakupów online, patrz na wymiary poszczególnych części ciała podanych na stronie internetowej i porównaj ze swoimi wymiarami. Dobrym rozwiązaniem jest także sprawdzanie opinii w internecie nt. rozmiarówki w danym sklepie.