Przed spaniem
Posiłek po powrocie z przedszkola lub szkoły powinien oczywiście wpisywać się w dietę eliminacyjną, w której często wyklucza się surowe pomidory, kwaśne owoce jak cytrusy czy kiwi, orzechy arachidowe, niektóre gatunki ryb, głównie puszkowane jak tuńczyk, sardynki, makrele, śledzie czy łosoś, wędlinę, twarde sery np. parmezan, musztardę i ostre przyprawy oraz te wszystkie składniki, na które jest uczulone konkretne dziecko.
Czas przed pójściem spać powinien być intensywnie zagospodarowany, by dziecko nie skupiało się na drapaniu skóry, nie bawiło rękami podczas oglądania telewizji tylko skutecznie czymś zajęło ręce.
Przed spaniem czas na mycie.
Kąpiel w letniej wodzie
powinna być krótka i bez użycia szorstkiej rękawicy kąpielowej, która nie nadaje się do mycia skóry atopowej. Warto zadbać o regularne obcinanie na krótko paznokci, by zminimalizować uszkodzenia skóry podczas drapania. Bezpośrednio po kąpieli zawsze trzeba nakładać na skórę specjalny dermokosmetyk i uczyć dziecko samodzielnego smarowania, by z czasem samo potrafiło zadbać o unikanie nawrotów objawów AZS.
Do spania młodszym dzieciom warto zakładać rękawiczki bawełniane z jednym palcem, by nie drapały się przez sen. Należy też używać prześcieradeł i pościeli z bawełny, z taką kołdrą, ktora jest możliwa do wyprania. Zadbać, by pokój nie był na noc przegrzany, dobrze wietrzony, a na co dzień łatwy do sprzątania, codziennego usuwania kurzu, sierści i roztoczy – optymalnie bez wykładzin i dywanów.