By objawy nie zaostrzały się podczas lekcji dziecko w sali nie powinno siedzieć przy nawiewie, wywietrzniku czy kaloryferach.
Przedszkolaki jedzą obiady w przedszkolu, wiele dzieci w szkołach także korzysta ze stołówek – placówki te powinny być poinformowane o AZS, uczuleniu na składniki (np. jajka czy mleko), których powinny unikać. Samo dziecko też powinno dobrze orientować się w specyfice swojej diety eliminacyjnej.
Wspólne wycieczki i spacery z wychowawca, zabawy przedszkolaków na wolnym powietrzu czy zajęcia w szkole na boisku w ramach lekcji w-f to okazja nie tylko do szkodliwego pocenia się, ale i do bezpośredniego kontaktu z alergenami (pylenie) i słońcem, podrażniającym skórę.
Również zajęcia ZPT czy plastyka, gdzie dzieci malują farbami, lepią figurki z modeliny czy plasteliny, używają klejów i metali nie są bezpieczne dla skóry atopika.
Niektóre zajęcia szkolne lub pozaszkolne wymagają korzystania z kleju, farb, glinki, produktów spożywczych, drewna lub metalu, które mogą wywoływać nawroty objawów AZS. Zdrowsze są np. flamastry wodne.
Należy jasno wytłumaczyć dziecku co może, a czego nie powinno robić i co wywołuje u niego zaostrzenie choroby. Takie informacje należy również przekazać nauczycielom.