Rodzice doskonale znają ten problem. Próba podania leku dziecku kończy się zwykle wielkim płaczem. Maluch wyczuwa sytuację i buntuje się już na wstępie, nawet nie próbując połknąć syropu czy innej substancji leczniczej. W sezonie, kiedy nasze pociechy znacznie częściej chorują, problem narasta, dlatego postanowiliśmy poszukać rozwiązań, które mogą okazać się pomocne, zwłaszcza dla początkujących rodziców.
Leki dla najmłodszych
Lizaki na gardło, słodkie cukierki na kaszel, syropy owocowe czy żelki na odporność – brzmi jak wykaz produktów w sklepie ze słodyczami, a tymczasem to często leki dla dzieci. Wzbogacone są o aromatyczne, słodkie substancje, które mają zachęcić maluchów do ich przyjmowania. Malinowy syrop smakuje o wiele lepiej niż gorzki płyn, który z trudem połykają dorośli. Dlatego producenci, biorąc pod uwagę wybredne kubki smakowe najmłodszych, starają się jak mogą, by zniknął problem z podawanie leków dzieciom. Ale maluchy bywają nieugięte i nawet słodki smak coli czy owoców nie jest w stanie przekonać ich do wypicia syropu czy zjedzenia antybiotyku. Co wtedy mogą zrobić rodzice? Jak podać dziecku leki? I to bez stresu, płaczu oraz tupania nogami?
Dziecko kontra leki – sprawdzone sposoby
Dzieci bywają niezłomne jeśli chodzi o skuteczny unik przy podawaniu leków. Płaczem oraz innymi zachowaniami potrafią doprowadzić rodziców do kapitulacji. Ale w przypadku choroby, kiedy podanie leku jest koniecznością, nie ma o tym mowy. Maluch musi dostać dawkę leku, dla dobra zdrowia. Rodzice muszą być bardzo sprytni i przebiegli, by podać lek w takiej formie, że maluch nawet nie zorientuje się, że właśnie zjadł czy wypił antybiotyk.
Pierwszym sposobem na podanie leku, szczególnie w tabletkach jest ich pokruszenie. Ale samo rozdrobnienie lekarstwa to nie wszystko. Potrzeba jeszcze odrobiny kreatywności, by lek rzeczywiście został przyjęty przez dziecko. Dlatego naszą rozdrobnioną tabletkę możemy połączyć ze słodkim sokiem, budyniem czy galaretką. Dobrym pomysłem będzie posypanie proszkiem lizaku. Maluch nawet nie zorientuje się, że to lek, gdyż słodki smak ukryje wszelką gorycz. Z tym, że trzeba wcześnie sprawdzić, czy dany lek może być podawany razem z jedzeniem. Nie wszystkie farmaceutyki mogą być aplikowane podczas posiłku, niektóre trzeba podać przed lub po jedzeniu.
W przypadku niemowląt, najprostszą opcją będzie podanie leku przez butelkę ze smoczkiem, zakraplacz lub specjalną strzykawkę. Wiele leków dla dzieci ma taką formę, która ułatwia aplikację. Warto zapytać o nie pediatrę. Wszelkie zawiesiny, czyli syropy i inne płyny można starszym dzieciom podać płaską łyżeczkę, z której śmiało mogą zlizać lek. Cenną uwagą może okazać się fakt odnośnie syropu. W niskiej temperaturze, jego smak traci na intensywności, więc wystarczy schłodzić go w lodówce, o ile pozwala na to producent.
Rodzic podający lek może próbować odwrócić uwagę dziecka ciekawym widokiem za oknem, piosenkami czy zabawkami. Próba podania syropu lalce czy pluszakowi, być może zachęci malucha do otworzenia ust. Podawanie leków nie może kojarzyć się z czymś strasznym, dlatego należy zadbać o wesołą i przyjazną atmosferę. Jakby lek był tym samym, co słodycze. Sposobem jest także wytłumaczenie dziecku, co dany lek dokładnie zrobi w jego organizmie, co także można przedstawić w kreatywny sposób.
Katarzyna Antos