ogród alergika

Jak wiadomo, w ogrodzie alergika zwykle nie można sadzić drzew liściastych, czy też wielu rodzajów kwiatów. Na szczęście alergicy zazwyczaj mogą posiadać w swoim otoczeniu drzewa iglaste, takie jak sosny, świerki i tuje, które zapewnią cień oraz piękny wygląd i wspaniały klimat ogrodu.

Sosny – majestatyczne drzewa, o małych wymaganiach

Zasadzenie sosen w przydomowym ogródku ma sporo zalet, ponieważ są to piękne drzewa wydzielające wspaniały zapach, a alergia na nie jest wielką rzadkością. Sosny wyglądają znakomicie przez cały rok, a szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdyż kształtem przypominają świąteczną choinkę. W dodatku te drzewa potrafią osiągnąć wielki rozmiar i świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu, który zapewnia cień i odgradza od ulicy i sąsiadów.

Posadzenie tych drzew oraz ich pielęgnacja również są proste, gdyż sosny urosną praktycznie w każdej glebie i przetrwają susze, czy też mrozy. Warto jednak pamiętać, że te drzewa najlepiej prezentują się w nasłonecznionym miejscu i mogą być także atakowane przez szkodniki. Sosny pasują najlepiej do dużych ogrodów, gdzie nie będą zakrywać nieruchomości nawet wtedy, kiedy rozrosną się do kilkunastu metrów. Inwestując w sosnowy ogród wypełniony tymi drzewami, często trzeba także liczyć się ze względnie dużym wydatkiem. W tym przypadku pomocny może być więc kredyt gotówkowy znaleziony na Matchbanker.pl. Warto też pamiętać, że ogród sosnowy to jednak praktycznie jednorazowy wydatek, który zwraca się przez wiele lat, poprzez wspaniały ogród.

Świerki – dostojne drzewa, które dodadzą uroku nieruchomości

Ogród świerkowy pod wieloma względami przypomina ten stworzony przez sosny. Świerki to bowiem drzewa o wielkich gabarytach, które najlepiej sprawdzą się w dużych ogrodach i rzadko kto ma na nie alergie.

Drzewa te także nie mają dużych wymagań dotyczących miejsca ich sadzenia oraz ich pielęgnacji. W końcu, w środowisku naturalnym świerki potrafią wyrosnąć praktycznie wszędzie, w tym nawet na niegościnnych górskich stokach. Najlepiej jednak świerki posadzić w miejscu dość wilgotnym, o umiarkowanym stopniu nasłonecznienia.

Świerki rosną całkiem szybko i już po kilku latach potrafią osiągnąć imponujące rozmiary. Warto o tym pamiętać i co jakiś czas je przycinać, tak aby idealnie wpasowały się w dany ogród, zamiast go przytłoczyć.

Tuje – kształtne drzewa, idealne na żywopłot

Uczulenie na tuje, zwane też żywotnikami, zdarza się niezwykle rzadko, więc są to drzewa, które także świetnie sprawdzą się w ogródku niemal każdego alergika. W ostatnich latach w Polsce panuje ogromna moda na te drzewa, która wynika z kilku czynników.

Po pierwsze są to iglaste drzewa, które rosną znacznie wolniej niż świerki i sosny i dużo łatwiej nad nimi zapanować. W dodatku wybór podgatunków tego drzewa jest spory i można znaleźć także te, które mają strzelisty kształt i nie rozrastają się na boki, dzięki czemu świetnie sprawdzą się również w małych ogródkach.

Tuje świetnie sprawdzają się jako żywopłot, który można zasadzić tuż obok ogrodzenia, bez obaw o to, że będą one nadmiernie zaciemniać np. działkę sąsiada, co bywa przedmiotem sąsiedzkich sporów np. w przypadku sosen i świerków. Zaletą tui jest także to, że kosztują one względnie niedużo, szczególnie wtedy, kiedy kupi się ich małe sadzonki.

Żywotniki powinno się sadzić w silnie nasłonecznionych miejscach na właściwie nawożonej glebie, co roku powinno się je także przycinać. W przypadku posiadania dzieci warto też pamiętać o tym, że dotknięcie tui może podrażniać skórę.

 

Tekst partnera