śniadanie

Drugie śniadanie to ważny posiłek w codziennej diecie dziecka. Jako świadomi rodzice powinniśmy zadbać o zdrowe i wartościowe składniki odżywcze, dlatego podpowiadamy co zapakować dziecku do szkoły.

Zdrowa dieta

Każdy uczeń potrzebuje mnóstwa energii i siły do nauki oraz zabawy. Witaminy i minerały to składniki, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie malucha. Jadłospis powinien być zbilansowany i urozmaicony. Owoce i warzywa to podstawowe elementy takiej diety. Cukier, słone przekąski i tłuste potrawy szkodzą organizmowi i prowadzą do otyłości, która opanowuje coraz większą liczbę osób. Maluchy mają problemy z koncentracją i skupieniem się na zajęciach lekcyjnych. Dbając o to co jedzą, dbamy o ich przyszłość i prawidłowy rozwój. Drugie śniadanie to niezbędny posiłek ucznia. Lekcje trwają kilka godzin, a dziecko powinno zjeść na przerwie odżywczy posiłek, najlepiej przygotowany w domu. Sklepiki kuszą niezdrowymi przekąskami, ale odpowiednio przygotowane drugie śniadanie przebije wszystkie łakocie. Co warto zapakować dziecku do szkoły?

Drugie śniadanie ucznia

Drugie śniadanie to priorytetowa sprawa. Ważne, żeby było zdrowe i smaczne. Posiłek musi być atrakcyjny dla dziecka, ponieważ zależy nam, by go zjadło. Produkty mleczne to element prawidłowej diety dziecka, dlatego do tornistra warto zapakować serek wiejski lub jogurt naturalny. Jogurty z dodatkami zawierają niezdrowy cukier. Zdecydowanie lepszą opcją będzie ten naturalny z pokrojonymi, świeżymi owocami. Dziecko chętnie zje takie połączenie. Suszone owoce, migdały czy orzechy także sprawdzą się jako dodatki do serka czy jogurtu. Najpopularniejszym produktem na śniadanie są oczywiście kanapki, ale te z reguły wydają się nudne i nijakie. Kanapki dla dziecka muszą być atrakcyjne i kolorowe. Pełnoziarniste pieczywo, chude wędliny, pasta rybna oraz warzywa takie jak sałata, pomidor czy ogórek urozmaicą tradycyjne kanapki. Jako przekąska sprawdzą się zaś kawałki papryki, marchewki czy pomidorki koktajlowe. W śniadaniówce od razu zrobi się zdrowo i kolorowo. Na drugie śniadanie możemy przygotować też coś bardziej konkretnego jak placuszki warzywne, naleśniki czy pyszną sałatkę. jogurtTaki posiłek będzie bardzo pożywny. Dzieci uwielbiają słodycze a te na ogół są niezdrowe. Dlatego warto samemu przygotować maluchowi coś słodkiego. Domowe batoniki z musli czy pełnoziarniste ciasteczka z bakaliami zachwycą niejednanego łakomczucha, a my będziemy mieli pewność, że nie sięgnie on po gotowe słodycze. Oprócz jedzenia, nie możemy zapomnieć o napoju. Najlepsza będzie woda mineralna, ale nie ta z dodatkami owocowymi i konserwującymi. Drugą opcją może być sok, bez dodatku cukru. O gazowanych i słodkich napojach możemy zapomnieć. Śniadanie zapakujmy do barwnego pudełka, dziecko chętnie sprawdzi jego zawartość.

Zdrowe drugie śniadanie nauczy dziecko dobrych nawyków żywieniowych. Chętniej będzie sięgało po owoce i warzywa. Kolorowy posiłek dostarczy dziecku niezbędnych witamin i składników odżywczych, dlatego warto poświęcić chwilę czasu, na przygotowanie takiego posiłku dla ucznia.

Katarzyna Antos