Jakie materiały stosować? Eksperci sugerują, że najlepiej z punktu widzenia alergików stosować gotowe już produkty do wykładania podłóg. Przeważnie nie wymagają one od nas klejenia, co jest sporą zaletą, eliminujemy wtedy przy okazji potencjalne alergeny.
Ponadto ich ułożenie jest bardzo proste. Za jeden z najbezpieczniejszych dla alergików materiałów wykończeniowych uznawany jest korek, z którego wytwarzane są obecnie wytrzymałe wykładziny.
Jego trafnym wyborem dla alergików dzięki właściwościom antystatycznym, co oznacza, że nie przyciąga kurzu groźnego dla uczulonych. Poza tym charakteryzuje go odporność na wilgoć, gwarantująca, że nie będzie gnił.
Oprócz korka
Chociaż lakierowany parkiet także ma swoje atuty, bo łatwo się go zmywa, to w trakcie cyklinowania unosi się bardzo dużo pyłu. Poza tym trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czym jest on pokryty. Także panele podłogowe mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak – ponieważ produkuje się je z wielu różnych, nie zawsze bezpiecznych materiałów – musisz zwrócić na nie uwagę przed zakupem.
O ile drewno i korek są przeważnie bezpieczne, to tworzywa sztuczne mogą zawierać alergeny praktycznie każdego rodzaju. Natomiast materiały drewnopochodne często emitują dużo alergizującego formaldehydu.
Mają też tę przewagę nad parkietem, że nie wymagają cyklinowania i pokrycia lakierem.
Który lakier najlepszy?
Jeśli zdecydujesz się na położenie parkietu, zadbaj o to, by domowi alergicy nie brali udział w pracach przy jego montowaniu. Sprawdź też czy lakier, którego użyjesz nie będzie emitował już w momencie użytkowania mieszkania alergenów lub powodował nadwrażliwości. Zalecane lakiery są wodorozcieńczalne i nawet w trakcie malowania nimi podłogi nie wydzielają drażniącego zapachu.
Szczególnie zaleca się te lakiery, które spełniają tzw. Normę Bezpieczeństwa Zabawek. Po stronie nieprzeznaczonych dla alergików stoją lakiery rozpuszczalnikowe i chemoutwardzalne, opary tych drugich mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy po malowaniu.
Unikać należy też wosków i olei do pokrywania podłóg, które zawierają rozpuszczalniki organiczne, takie jak terpentyna, kalafonia czy olej lniany.