Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej zachorowalności na infekcje wywołane przez rotawirusy. Te szaleją głównie w przedszkolach i szkołach, ale dzieci mogą je przenosić na swoich rodziców, a ci zarażać nimi swoich kolegów z pracy. W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto mieć w swojej apteczce doustne płyny nawadniające.
Spis treści:
- Infekcje wywołane przez rotawirusy i ich uciążliwe objawy
- Odwodnienie organizmu – dlaczego szklanka wody nie wystarczy?
- Przeziębienie i grypa a odwodnienie organizmu
- Odwodnienie organizmu a działanie nefratoksyczne leków obniżających gorączkę
- Czym są doustne środki nawadniające?
Infekcje wywołane przez rotawirusy i ich uciążliwe objawy
Infekcje wywołane przez rotawirusy są szczególnie uciążliwe. Towarzyszą im bowiem wymioty oraz biegunka. Wspomniane dolegliwości prowadzą do odwodnienia organizmu. To stanowi spore zagrożenie dla małych dzieci i osób starsze. Jednak nawet osoby młode, w sile wieku, mogą mieć problemy zdrowotne wywołane przez odwodnienie.
Odwodnienie organizmu – dlaczego szklanka wody nie wystarczy?
Mogłoby się wydawać, że skoro doszło do odwodnienia organizmu, to wystarczy uzupełnić niedobór płynów w organizmie, sięgając po wodę czy sok. Niestety, podczas biegunki czy wymiotów tracimy nie tylko samą wodę, która stanowi główną składową naszego organizmu, ale też mikro- i makroelementy. W związku z tym nie wystarczy napić się szklanki wody, by poczuć się lepiej.
Przeziębienie i grypa a odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu następuje również podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Jesienią i zimą często chorujemy na przeziębienie czy grypę. Te infekcje wirusowe powodują silną gorączkę, przez co pocimy się, tracąc ogromne ilości wody oraz minerałów. Należy je uzupełnić, pamiętając o tym, że sam sok to za mało.
Odwodnienie organizmu a działanie nefratoksyczne leków obniżających gorączkę
Podczas gorączki, która towarzyszy grypie czy przeziębieniu, często sięgamy po leki obniżające temperaturę. Ich substancją czynną zazwyczaj jest paracetamol lub ibuprofen. Niestety, wspomniane składniki aktywne mogą wykazywać działanie nefratoksyczne i hepatotoksyczne, gdy dojdzie już do odwodnienia organizmu. Krótko mówiąc, ich przyjmowanie podczas grypy czy przeziębienia, gdy organizm uległ odwodnieniu, jest niebezpieczne dla nerek i wątroby. Jak zatem zbić temperaturę bez obaw o swoje zdrowie i bezpieczeństwo?
Czym są doustne środki nawadniające?
Z pomocą przychodzą nam doustne środki nawadniające. Pod tym terminem kryją się produkty dostępne w aptece, które stanowią połączenie glukozy i elektrolitów, które tracimy podczas pocenia się, biegunki czy wymiotów. Wiele z nich można stosować bez obaw nawet u małych dzieci. Doustne środki nawadniające nie tylko przywracają prawidłowy poziom płynów i minerałów w organizmie, ale też zapewniają działanie protekcyjne nerkom czy wątrobie. W rezultacie korzystając z ich dobrodziejstw, możemy bez obaw sięgać po leki zbijające gorączkę, które zawierają paracetamol czy ibuprofen. Przy odpowiednim nawodnieniu organizmu nie stanowią one dla nas większego zagrożenia.