Uciążliwy katar może dopaść nas wszędzie. Zima, kiedy często zmieniamy temperaturę, wychodząc z ogrzewanych pomieszczeń na siarczysty mróz, znacznie łatwiej o przeziębienie. Do wszystkiego dochodzą bakterie czyhające na nas w komunikacji miejskiej, pracy czy w szkole. Domowe sposoby w walce z katarem pomogą nam szybko pozbyć się uporczywego problemu, zwłaszcza u dzieci.
W walce z katarem
Katar bywa bardzo dokuczliwy. Ciągłe kichanie każdego może doprowadzić do szału. Perspektywa choroby wraz ze stosem chusteczkę w tle nie jest zbyt ciekawa. Zwłaszcza u dzieci, katar jest uporczywy, ponieważ nie każdy maluch potrafi samodzielnie wydmuchać nos. Do tego dochodzą trudności w oddychaniu oraz niespokojny sen. Katar trwa tydzień czasu. Niektórzy twierdzą, że bez względu na to czy go będziemy leczyć czy też nie, musimy przetrwać z nim te siedem dni. Jednak dzięki sprawdzonym sposobom możemy szybciej pozbyć się kataru i ulżyć sobie oraz dzieciom. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować kilka cennych porad.
Eteryczne olejki
Olejki eteryczne są częścią aromaterapii, czyli leczeniem zapachami. Niektóre z zapachów mają działanie udrożniające drogi oddechowe, co w praktyce oznacza, że po ich wdychaniu, będziemy swobodniej oddychać. Na katar bardzo skuteczne są inhalacje. Do gorącej wody wystarczy dodać kilka kropel olejku np. eukaliptusowego. Olejkami możemy także spryskać pościel czy dodać je do kąpieli w wannie. W aptece oraz sklepach zielarskich znajdziemy tego typu olejki a nawet gotowe maści, które pozwolą dziecku spokojnie zasnąć, bez uciążliwego kichania w nocy.
Witamina C
Witamina C to sprawdzony środek na przeziębienie i walkę z katarem. Osłabiony organizm potrzebuje wzmocnienia odporności, dlatego w okresach przeziębień i grypy zaleca się spożywanie większej ilości produktów, zawierających witaminę C. Oprócz znanych nam owoców czy warzyw warto pić sok z aceroli, czyli wiśni pochodzącej z Barbadosu.
Nawadnianie organizmu
Gdy męczy nas katar, nie możemy zapominać o właściwej porcji płynów. Soki i herbaty ziołowe należy wypijać w dużych ilościach. Najlepsze będą płyny w ciepłej postaci. Zupy także są zalecane w okresie przeziębień, szczególnie warto jeść rosół.
Spokojny sen
W przypadku kataru trudno się oddycha. Zatkany nos sprawia, że oddech poprzez nos jest niemożliwy. Leżenie na płaskiej powierzchni nie jest wskazane. Idealnym rozwiązaniem jest kąt 30 stopni. W takiej pozycji wydzielina będzie mogła spływać w sposób naturalny. Ułatwi to także spanie na boku.
Nawilżenie powietrza
Pomieszczenie w którym śpi osoba chora na katar musi być wietrzone i dobrze nawilżone. W tym celu możemy zamontować specjalny nawilżacz powietrza lub położyć na grzejniku wilgotny ręcznik. Czysty pokój, bez kurzu ułatwi oddychanie i tym samym spowoduje, że nasz sen będzie bardziej spokojny.
Katarzyna Antos