alergia pokarmowa u dziecka

Za alergią przemawia fakt, że aż 44% dzieci cierpiących na kolkę to dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Również zastosowanie diety eliminacyjnej daje lepsze rezultaty niż inne stosowane metody. Z drugiej jednak strony, bez względu na zastosowane metody kolka ustępuje około 3 miesiąca życia.

  • Refluks żołądkowo-jelitowy – czyli popularne ulewania pojawiają się około 4 miesiąca życia dziecka. Dotyka ponad 85% dzieci. Z wiekiem jest coraz lepiej. W drugim roku życia większość dzieci z niego wyrasta.

Powody powstawania refluksu to czynniki związane z anatomiczno-czynnościową barierą refluksową, patologia ogólnoustrojowa, a do przyczyn wtórnych zalicza się alergię na białko mleka krowiego. Dlatego też, jeśli terapia antyrefluksowa nie przynosi poprawy, zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej. Refluks może być wyizolowanym objawem alergii pokarmowej obok zaburzeń wchłaniania, biegunki, AZS, zapalenia przełyku

  • Zespół jelita nadwrażliwego rozpoznaje się już u małych dzieci po objawach klinicznych z braku jakichkolwiek schorzeń organicznych. Alergia pokarmowa jest tu wskazywana jako powód powstania choroby ze względu na ścisły związek występowania objawów z przyjmowanym pokarmem. Trudno jednak jednoznacznie określić alergen. Często schorzenie to mylone jest z celiakią.
  • Przewlekłe zaparcia to częsta przypadłość dziecięca. U około 5% pacjentów jej przyczyną są zdiagnozowane nieprawidłowości anatomiczne, endokrynne lub metaboliczne. Wiele dzieci, które cierpią na przewlekłe zaparcia ma zwiększoną liczbę przeciwciał IgE przeciw białkom mleka krowiego. Najczęściej też alergia pokarmowa jest brana w tym wypadku pod uwagę, jeśli dziecko cierpi już na inny rodzaj alergii.
    Zastosowanie diety eliminacyjnej daje dobre rezultaty.