Związek z narcyzem niemal zawsze stanowi źródło ogromnego cierpienia. Nie da się bowiem żyć u boku kogoś, kto nikogo nie kocha i jest pozbawiony empatii. Choć trudno w to uwierzyć, nie wszyscy ludzie funkcjonują tak samo i pragną miłości, potrafią współczuć innym etc. Zdarza się, iż wskutek zaburzeń rozwojowych we wczesnym etapie dzieciństwa dochodzi u nich do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu mózgu. Niedostateczna ilość neuronów lustrzanych uniemożliwia empatię, która stanowi podstawę budowania relacji międzyludzkich. Dlaczego wchodzimy w związek z narcyzem?
Spis treści:
- Przymus powtarzania a toksyczne związki
- Dlaczego wchodzimy w związek z narcyzem? Miłe złego początki
- Kobiety skłonne do poświęceń
- Dlaczego kompleksy popychają nas w ramiona narcyza?
- Warunkowa miłość rodziców a związek z narcyzem
Przymus powtarzania a toksyczne związki
Psycholodzy twierdzą, że nic nie dzieje się bez powodu. Jeśli wchodzimy w toksyczne związki, to prawdopodobnie stanowią one odpowiedź na jakąś naszą nieuświadomioną potrzebę. Niestety, wielu z nas odczuwa przymus powtarzania. Powracamy do dobrze znanych nam scenariuszy z dzieciństwa, nawet gdy te należą do bolesnych. Czasem chcemy sobie udowodnić, że tym razem doprowadzimy do happy endu. Kiedy indziej po prostu nie znamy zdrowszych wzorców funkcjonowania.
Dlaczego wchodzimy w związek z narcyzem? Miłe złego początki
Nie każda osoba, która wchodzi w związek z narcyzem, posiada deficyty z dzieciństwa. Czasem po prostu trafiamy na mężczyznę, który przypadł nam do gustu swoją pewnością siebie, elokwencją i bombardowaniem miłością. Tak, narcyz potrafi zabiegać o naszą uwagę jak mało kto. Zabiera nas na romantyczne randki, funduje cudowne wyznania rodem z popularnych romansów. Początkowo jesteśmy przy nim bardzo szczęśliwe. Z czasem dopiero ukazuje swoje mroczne oblicze i wtedy odkrywamy, że jest to człowiek niezdolny do miłości i empatii. Ktoś, kto bezwzględnie zmierza po trupach do celu. Często nie rozumiemy, dlaczego tak nagle się zmienił i winę za ten stan przypisujemy sobie. Nie rozumiemy bowiem, na czym polega narcystyczne zaburzenie osobowości.
Kobiety skłonne do poświęceń
Niektóre kobiety wchodzą w związek z narcyzem dlatego, iż posiadają nieuświadomiony skrypt rodzinny, który nakazuje im poświęcenie w imię wyższych celów. Takie osoby dążą do samodoskonalenia po to, aby zaspokoić oczekiwania swojego partnera. Jego potrzeb jednak nie sposób zaspokoić, gdyż mamy do czynienia z osobą zaburzoną. Pomóc mogłaby jej jedynie długotrwała psychoterapia, ale narcyz nie czuje potrzeby zmiany. Życie pozbawione empatii jest całkiem wygodne, ponieważ można krzywdzić innych bez wyrzutów sumienia.
Dlaczego kompleksy popychają nas w ramiona narcyza?
Na związek z narcyzem często decydują się osoby zakompleksione. Bardzo ich dowartościowuje myśl, że ktoś tak wyjątkowy w ogóle zwrócił na nich uwagę. Niestety, tacy ludzie nie potrafią się przeciwstawić narcyzowi, a ten chętnie to wykorzystuje do własnych celów. Warto jednak popracować nad poczuciem własnej wartości i asertywnością. Narcyzowi trzeba stawiać wyraźne granice i nie kończyć na czczych pogróżkach, lecz po prostu realizować to, co wcześniej się zadeklarowało.
Warunkowa miłość rodziców a związek z narcyzem
Niektóre kobiety jako małe dziewczynki walczyły o uwagę rodziców. Ich warunkowa miłość ukształtowała je na całe lata. Nauczyły się, że mogą być kochane tylko wówczas, gdy spełniają oczekiwania innych ludzi. Każde przeciwstawienie się rodzicowi przypłacały odrzuceniem. Nie mogły realizować własnej wizji życia i rozwoju. Wszystko musiało odbywać się zgodnie ze scenariuszem napisanym przez rodzica. Ten okazywał ogromne niezadowolenie i zawód za każdym razem, gdy dziecko próbowało wybić się na autonomię. Ktoś taki w dorosłym życiu odczuwa pociąg do narcyza, gdyż wie, jak odnaleźć się w tej niezdrowej, aczkolwiek dobrze znanej relacji.
Wszelkie destrukcyjne wzorce zachowań wymagają przepracowania pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Na szczęście można je zastąpić zdrowym i prawidłowym oprogramowaniem budowania relacji międzyludzkich.