Wiele kobiet rezygnuje z aktywności zawodowej, gdy urodzi dziecko. Wysokie zarobki męża oraz dofinansowanie z tytułu 500 plus pozwala im zostać w domu. Jednak nie zawsze jest to dobra i przemyślana decyzja. Dlaczego warto pracować zawodowo?
Praca zawodowa daje satysfakcję
Gdy pracujemy, realizujemy różnego rodzaju zadania, czujemy się potrzebne i wartościowe. Nasz trud jest doceniany finansowo i werbalnie. Czujemy się ważne. Podejmujemy nowe wyzwania, które, gdy kończą się sukcesem, dają nam ogromną satysfakcję. Zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa satysfakcja stanowi potrzebę wyższego rzędu. Zaspokajając potrzeby niższego rzędu, do głosu dochodzą te wyższego rzędu. Chcemy być doceniane i spotykać się z uznaniem. Tych potrzeb nie zaspokoi przebywanie w domu z dzieckiem, czy kupowanie drogich torebek za pieniądze męża.
Praca zawodowa daje niezależność finansową
Kobieta, która pracuje zawodowo, jest niezależna finansowo. Nie musi obawiać się, że w przypadku rozwodu, romansu męża lub jego wypadku, zostanie z niczym. Ma swoje pieniądze, za które może się utrzymać i przetrwać. To daje jej ogromną moc. Nie musi zgadzać się na złe traktowanie, usługiwanie partnerowi. Może zażądać równego podziału obowiązków domowych.
Praca zawodowa daje poczucie bezpieczeństwa
Gdy pracujemy zawodowo, dostajemy wynagrodzenie, które zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Nasze życie nie zależy wyłącznie od kariery zawodowej męża, która może potoczyć się różnie. W każdej, nawet największej firmie, zdarzają się nieprzewidziane redukcje zatrudnienia. Bardzo dobrze pokazała to epidemia koronawirusa, która pozbawiła wiele osób dobrze płatnej pracy.
Praca zawodowa zapewnia własną emeryturę
Gdy zajmujesz się dzieckiem, nie odprowadzasz składek emerytalnych. Może się okazać, że za kilkadziesiąt lat, zabraknie ci lat pracy i nie otrzymasz emerytury. Będziesz uzależniona od emerytury męża. Nie wiesz, czy on jej dożyje, czy w międzyczasie się nie rozwiedziecie. Dlatego tak ważna jest praca zawodowa nawet po urodzeniu dziecka, gdy partner dobrze zarabia.
W pracy mamy kontakt z innymi ludźmi
Warto wspomnieć też o walorach pozafinansowych pracy zawodowej. W biurze mamy kontakt z innymi ludźmi, co ubogaca nasze życie i czyni je ciekawszym. Wiele osób wpada w depresję, gdy latami siedzi w domu bez kontaktu z drugim człowiekiem. Z koleżanką z pracy można pogadać, pośmiać się. Jest to wartość pozamaterialna, jaką daje rozwój zawodowy.
W pracy rozwijamy się
W każdej pracy rozwijamy swoje umiejętności, nieustannie musimy uczyć się nowych rzeczy, aby nie wypaść z obiegu. To zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera czy demencji starczej. Poza tym daje nam źródło ogromnej satysfakcji, ubogaca wewnętrznie oraz intelektualnie.
Spędzanie całych dni w domu bywa frustrujące i nużące
Kobiety, które postanowiły poświęcić się rodzinie i zrezygnowały z pracy zawodowej, w pewnym momencie zaczynają tego żałować. Każdy dzień jest taki sam, w domu spędzają całe dnie, przez co dopada je nuda, frustracja, a nierzadko depresja. Warto z niego wyjść do ludzi i realizować się zawodowo. Nawet praca na własny rachunek z zacisza domowego w wolnym zawodzie dodaje naszemu życiu barw.