Łzawienie oczu polega na nadmiernym wydzielaniu łez przez gruczoły łzowe. Czasami oczy łzawią ze względu na nadmierną ilość światła, gdy patrzy się pod słońce.
Czasami z powodu zwykłego podrażnienia, wywołanego przez krojenie cebuli, kurz, piasek albo inne ciało obce. Łzy powstają w efekcie różnorodnych czynników. Należą do nich także stres, śmiech oraz inne emocje.
Normalnie łzy są wytwarzane w naturalnych ilościach, które gwarantują wilgoć spojówek i rogówki. Bywa tak, że łzawienie nie jest nawet odczuwalne i zanika samoistnie.
Natomiast jeśli nie ustępuje należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ może być powodem poważniejszego stanu zapalnego lub choroby (jak np. jaskra).
Sposoby na łzawiące oczy
Łzawiące oczy mogą być przyczyną nadmiernego oświetlenia pomieszczenia, zbyt długiego kontaktu oka z ekranem komputera lub ekranem telewizora.
Pomocne mogą się okazać krople, które poprawią kondycję oka. Czasami powodem łzawienia może być niewłaściwie nawilżone pomieszczenie (np. za suche i za gorące). Powietrze należy zwilżać, montując przy kaloryferach pojemniczki z wodą, która pod wpływem ciepła będzie parować.