Dlaczego nie mamy ochoty na czytanie książek

Każdy, nawet największy miłośnik literatury przeżywa czasem niemoc czytelniczą. Może ona wynikać z różnych czynników. Nie ma w tym nic złego, o ile nie musimy przeczytać jakiejś książki w określonym czasie.  Dlaczego nie mamy ochoty na czytanie książek?

Zmęczenie pracą

Kiedy jesteśmy przemęczeni, bo intensywnie pracujemy, zazwyczaj wybieramy mało ambitną rozrywkę lub zmierzamy w kierunku aktywności fizycznej.  Po 8 godzinach spędzonych przy biurku, mamy potrzebę wyjścia na miasto, rozerwania się, spotkania z przyjaciółmi. Musimy po prostu się zresetować, zapomnieć o pracy i problemach wyniesionych z biura.  Siedzenie z książką niekoniecznie to umożliwia.

Piękna pogoda

Gdy za oknem jest piękna pogoda, to aż żal z niej nie skorzystać. W słoneczne dni chętnie wybieramy się na spacer do lasu, decydujemy się na wędrówkę górską, sesję w plenerze, obiad w restauracyjnym ogródku. Nie ma w tym nic złego, że w piękne dni nie chcemy siedzieć w domu z książką.

Kiepskie samopoczucie

Gdy boli nas gardło, głowa lub oczy, to nie potrafimy się na niczym skupić. Tymczasem lektura wymaga koncentracji, nawet ta lekka, bo nie będziemy w ogóle wiedzieli, o czym czytamy.

Potrzeba spotkania z ludźmi

Każdy z nas ma nieco inną naturę. Ekstrawertycy czerpią przyjemność ze spotkań z ludźmi. Lubią z nimi rozmawiać, dobrze się bawić, doświadczać nowych rzeczy. Nie oznacza to, że nie przepadają za książkami. Po prostu, gdy mogą wybierać między wypadem z przyjaciółką za miasto a nową książką, wybiorą to pierwsze, a lekturę zostawią sobie na kiedy indziej.

Trafianie na nudne książki

Czasem po prostu trafiamy na nieciekawe książki. Nie zawsze potrafimy to od razu stwierdzić, bo niby fabuła jest okej, ale coś nam w niej nie pasuje. Często dopiero pod koniec uświadamiamy sobie, że w książce pojawiło się wiele zbędnych elementów, brakowało w niej spójności, przez co lektura była chaotyczna.

Książki z przesłaniem, z którym się nie zgadzamy

Czasem odrzuca nas od książek, bo lansują wartości, z którymi się nie zgadzamy. Np. promują przygodny seks bez zobowiązań, podczas gdy zdajemy sobie sprawę, jak tego typu doświadczenia wpływają negatywnie na psychikę.  Czasem w książce pojawia się przemoc seksualna, nie uważamy, by sceny erotyczne z pogranicza gwałtu były fajne.