Dlaczego kobiety zostają kochankami
Jaspinder Singh z Unsplash

Choć żadna z nas nie przyzna, że chciałaby nawiązać romans z żonatym mężczyzną, to często pewne nieuświadomione skrypty popychają nas w jego kierunku. Rola kochanki nie jest wdzięczna. Nie może ona liczyć na pełne zaangażowanie ze strony partnera. Często otrzymuje resztki ze stołu w postaci upojnych chwil, jednak weekendy i święta pozostają zarezerwowane dla rodziny. Kochanka angażuje się w znajomość, traci najlepsze lata, a jej potrzeby emocjonalne nie zostają zaspokojone. Na dodatek cieszy się nie najlepszą opinią. Społeczeństwo piętnuje niewierność. Dużo częściej obwinia kobiety niż zdradzających mężów. Dlaczego kobiety zostają kochankami?

 

Trójkąt emocjonalny – jak odgrywamy go w relacji z kochankiem i jego żoną?

Psycholodzy udzielając odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety zostają kochankami, odnoszą się m.in. do trójkąta emocjonalnego. Córka czasem zostaje uwikłana w nieczystą grę między matką a ojcem. Jej rodzice się nie dogadują. Brakuje między nimi bliskości i pożądania. Ona staje się dla ojca substytutem swojej mamy, a jego żony. On ją hołubi i adoruje, niekoniecznie seksualnie. Kupuje drogie perfumy, piękne sukienki i kwiaty. Zabiera ją ze sobą na spotkania ze znajomymi.

 

Postawa ojca irytuje matkę. Ona ma za złe córce to, że odbiera jej uwagę męża. Może ją poniżać i krytykować. Bardzo często zaszczepia w niej kompleksy, kierując się chęcią zemsty. Córka pragnie miłości, ciepła i bliskości ze strony swojej matki. Nie otrzymuje ich jednak, co rodzi poważne deficyty.

 

Kiedy dorasta, interesują ją wyłącznie zajęci mężczyźni. Są dla niej atrakcyjni, bo odgrywa dobrze znany scenariusz. Wciela się w rolę tej lepszej, która wygrywa ze stałą partnerką, ale nie ma mężczyzny wyłącznie dla siebie. Gdy on zostawi żonę, trójkąt emocjonalny wygasa, a ona traci nim zainteresowanie. W rzeczywistości ona pragnie wygrywać z innymi kobietami, kręci ją rywalizacja. W głębi duszy marzy o kobiecym wsparciu. Targają nią sprzeczne emocje i potrzeby, podobnie jak w dzieciństwie.

 

Dlaczego kobiety zostają kochankami? Lęk przed bliskością

Najlepiej, gdy wzrastamy w domu pełnym miłości, czułości i zainteresowania. Niestety, czasem nasi rodzice nie zaspokajają naszych potrzeb emocjonalnych, lub robią to w niewłaściwy sposób. Nie pozwalają wykształcić się bezpiecznemu stylowi przywiązania. W ich córce rodzi się lęk przed bliskością. Ona boi się obnażyć siebie, opowiedzieć o swoich potrzebach i emocjach. Uważa, że te i tak zostaną zlekceważone. Nie chce ponownie cierpieć. Zachowuje dystans emocjonalny, wybierając zajętych mężczyzn. Gdy robi się zbyt blisko, on pogłębia więź i porzuca żonę, ona ucieka. 

 

Bycie kochanką a narcyzm uwodzicielski

Kochanka może przejawiać narcyzm uwodzicielski. Charakteryzuje się on tym, że swoje niskie poczucie własnej wartości rekompensuje sobie poprzez atrakcyjność seksualną. Pragnie być tą, którą inni pożądają. Przyjemność sprawia jej sytuacja, w której wygrywa z innymi kobietami. Uwielbia rywalizację, gdyż może okazać się tą “lepszą”. To pompuje jej ego. Narcyzm uwodzicielski sprawia, że ona flirtuje z każdym, kogo napotka. Nie zwraca uwagi na niestosowność swojego zachowania. Może podrywać zajętego mężczyznę na oczach jego żony. 

 

Brak ojca a uwodzenie zajętych mężczyzn w dojrzałym wieku

Brak ojca w dzieciństwie sprawia, że poszukujemy go w dorosłym życiu. Wchodzimy w relacje ze starszymi mężczyznami, spośród których wielu jest zajętych. Ma żonę i dzieci. Szukamy dla siebie opiekuna, który zapewni nam bezwarunkową miłość. 

 

Niska samoocena kochanki

Dlaczego kobiety zostają kochankami? Często ich postawa wynika z niskiej samooceny. Gdy myślimy, że nie zasługujemy na miłość, łatwiej zadowalamy się byle czym. Wystarczy nam namiastka bliskości i ciepła.

 

Jak stworzyć udany związek? Kiedy wskazana jest psychoterapia?

Nieuświadomione wzorce zachowań są tak szkodliwe, bo nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Ulegamy im w sposób bezrefleksyjny. Jeśli chcemy je poznać i zmienić swoje życie na lepsze, zapiszmy się na psychoterapię. Przepracujmy pewne schematy i zastąpmy je bardziej adaptacyjnymi, abyśmy mogły stworzyć zdrowy i szczęśliwy związek.

 

Magdalena Kukurowska – copywriterka psychologiczna z wieloletnim stażem, która zgłębia meandry ludzkich zachowań.

 

Bibliografia:

  1. Gibas J.; Narcyz: jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych; Wydawnictwo Onepress, 2023
  2. Miller K., Pawłowicz B.; Seksownik, czyli mądrze i pikantnie, Wydawnictwo Zwierciadło, 2017
  3. Levine A.; Partnerstwo bliskości; Wydawnictwo Feeria, 2020