diagnostyka

Diagnostyka to jeden z najważniejszych elementów postępowania medycznego. Umożliwia ona podjęcie dalszego działania. Ale jak wygląda diagnostyka alergii u dzieci?

Alergie u dzieci – powszechny problem

Liczba dzieci posiadających alergię ciągle wzrasta. Na tendencję wzrostową ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest zbyt higieniczne życie. Dbamy aby wokół nas było czysto a nawet sterylnie. Często nie pozwalamy się dzieciom ubrudzić, bądź obsesyjnie biegamy wokół nich z czystymi ubrankami czy chusteczkami. Takie warunki osłabiają nasz układ odpornościowy, co przyczynia się do alergii. Dużym zagrożeniem jest również zanieczyszczenie środowiska i warunki klimatyczne. Roślinność oraz określone temperatura mogą sprzyjać objawom uczulenia.

Diagnostyka alergii u dzieci

Diagnostyka jest niezbędna również przy alergii. Aby rozpoznać dane alergeny i potwierdzić bądź nie, że dziecko ma alergię, wykonuje się specjalistyczne badania i testy. Takie badania pozwalają na rozpoznanie alergenów wziewnych, pokarmowych czy skórnych. Najpopularniejszą metodą diagnostyczną są testy alergiczne. Alergolodzy najchętniej stosują testy skórne, które wykonuje się na skórze potencjalnego alergika, obserwując jej reakcje. Im większe zaczerwienienie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia. Wśród takich badań znajdują się także testy z krwi, czyli sprawdzające poziom przeciwciał IgE. To także popularny sposób i przede wszystkim bezpieczny dla alergików, ponieważ bada się pobraną krew w warunkach laboratoryjnych. alergieTesty IgE wykonuje się przede wszystkim u dzieci do lat 3, u których nie można zrobić testów skórnych. W poradniach alergologicznych ten rodzaj badań jest wykonywany bardzo często bez konieczności skierowania od lekarza. Oprócz podstawowych metod wyróżnia się także zaawansowane formy takie jak eozynofilia. To wymaz z nosa, który pomaga zdiagnozować alergiczny nieżyt nosa u dzieci.

Diagnostyka alergii u dzieci jest niezwykle ważna, ponieważ w grę wchodzi zdrowie maluchów i ich przyszłość. Dzięki rozpoznaniu uczulenia można podjąć się odpowiedniego leczenia, co pozwala na bardziej komfortowe funkcjonowanie każdego dnia. Niektóre rodzaje alergii jak ta na jad owadów błonkoskrzydłych, mogą być bardzo groźne nie tylko dla zdrowia ale także życia dziecka, więc nie można bagatelizować pojawiających się objawów.

Katarzyna Antos