Czyste podłogi ucieszą nie tylko alergika

Podłoga – to niestety kolejny aspekt dnia codziennego, na który uwagę zwracać muszą osoby ze skłonnościami do uczuleń.

Idealnie, gdy “stare” dywany i wykładziny uda się wymienić na posadzkę przystosowaną dla osób z alergiami. Co jednak zrobić, gdy w domowym budżecie na to pieniędzy brak?

Czyszczenie dywanów bez detergentów

W tym celu wystarczy miękka szczotka, którą wcześniej zwilżyło się wodą z dodatkiem octu (1 łyżka octu na 1 litr wody). By zabieg naprawdę przyniósł spodziewane efekty, warto raz na 2-3 tygodnie dywan przeczyścić samym octem.

Brud i kurz z dywanu można usunąć także w inny sposób. Wystarczy go posypać trocinami zwilżonymi octem i delikatnie wetrzeć w tkaninę. Po wyschnięciu trociny należy pozbierać miotełką i starannie poodkurzać.

Czyste podłogi ucieszą nie tylko alergika

Bibuła lub ręcznik papierowy to natomiast idealne narzędzie w walce z tłustymi plamami na dywanie. Wystarczy papier przycisnąć do problemowego miejsca, a następnie przycisnąć i przytrzymać na nim przez chwilę gorące żelazko, aż tłuszcz wsiąknie w papier. Na plamę wystarczy już potem tylko nałożyć papkę z talku i kilku kropli benzyny i pozostawić na 24 godziny, by wszystko później dokładnie wyczyścić szczotką.

Na puszysty dywan, na którym pozostał ślad po niedawno przestawionym meblu, wystarczy natomiast nałożyć kawałek wilgotnego zamszu, by po kilku godzinach włos się ponownie podniósł.

Dywaniki z owczych skór natomiast wystarczy posypać pudrem dziecięcym, talkiem lub mąką ziemniaczaną i – przed dokładnym wyszczotkowaniem i wytrzepaniem – pozostawić wszystko nietknięte przez kilka godzin.

Inne podłogi też nie stanowią problemu

Na lakierowaną podłogę pomocny jest zimny napar z czarnej herbaty, którym należy przecierać brudne miejsca.

Podłogi z surowego drewna wyczyścić można za pomocą pasty, którą uzyskuje się po rozgotowaniu 0,5 kg szarego mydła, 0,5 kg sody, 25 dag mydła toaletowego rozgotowanego w 5 litrach wody. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, należy wywar odstawić z ognia i dodać do niego 25 dag amoniaku, a następnie wlać wszystko do słoja. Taką pastę można stosować też do szorowania ławek, stołów, stołków. Wybiela również surowe drewno.

Druga pasta własnej roboty: do 0,5 litra benzyny należy dodać 5 dag startego na drobnej tarce wosku. Wszystko dokładnie wymieszać, pozostawić na 24 godziny i przelać do butelek. Przygotowanym płynem wystarczy cienką warstwą nacierać podłogę, a gdy wyschnie – polerować.

DR