To już ostatnie chwile, aby nacieszyć się dniem dłuższym od nocy, słońcem, wysokimi temperaturami oraz świeżymi owocami sezonowymi. Te ostatnie są wciąż dostępne i mogą pochwalić się wybornym smakiem. Jednak lada chwila znikną z bazarów, a my zostaniemy pozbawieni bogactwa witamin i minerałów. W naszym artykule podpowiadamy, czym zastąpić świeże owoce i warzywa jesienią oraz zimą.
Spis treści:
- Zalecana dzienna porcja owoców i warzyw
- Dlaczego należy uważać na świeże owoce z importu?
- Czym zastąpić świeże owoce i warzywa jesienią oraz zimą?
- Liofilizowane owoce i warzywa – poznaj ich zalety!
- Owoce liofilizowane pochodzące z polskich gospodarstw
- Do czego pasują liofilizowane owoce i warzywa?
Zalecana dzienna porcja owoców i warzyw
Zaleca się, abyśmy każdego dnia spożywali co najmniej 5 porcji świeżych owoców i warzyw. Specjaliści ds. żywienia zmienili ostatnio wygląd piramidy. Okazuje się, iż podstawę naszego menu powinny stanowić właśnie świeże owoce i warzywa. Trudno się temu dziwić, wszak te posiadają szereg zalet. Po pierwsze, są niskokaloryczne, przez co możemy spożywać je bez obaw, nie wpłyną bowiem destrukcyjnie na naszą smukłą sylwetkę. Po drugie, stanowią bogate źródło substancji odżywczych, w tym witamin oraz minerałów. Po trzecie, dostarczają nam antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki. Dziś wiemy już, jak destrukcyjne potrafią być te reaktywne cząstki. Wolne rodniki uszkadzają nasze komórki, przez co nie tylko przyspieszają procesy starzenia się, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na raka. W ramach profilaktyki powinniśmy spożywać jak najwięcej świeżych owoców i warzyw, aby zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Po czwarte, wspomniane produkty dostarczają organizmowi błonnik. Ten wprawdzie nie jest trawiony w naszych jelitach, ponieważ nie posiadamy stosownych enzymów, ale zapewnia prawidłową perystaltykę jelit. Ponadto błonnik pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru i cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju cukrzycy czy miażdżycy.
Dlaczego należy uważać na świeże owoce z importu?
O ile wiosną i latem mamy łatwy dostęp do świeżych owoców oraz warzyw, o tyle jesienią i zimą sytuacja ulega pogorszeniu. W sklepach osiedlowych znajdziemy tylko podstawowe produkty takie jak jabłka, pomarańcze, banany, ziemniaki, por, marchew oraz seler. W supermarketach oferta jest znacznie szersza, nawet w środku mroźnej zimy można nabyć świeże truskawki czy maliny, jednak to rozwiązanie niesie ze sobą pewne ryzyko. Od pewnego czasu specjaliści ds. żywienia apelują, abyśmy spożywali świeże owoce i warzywa pochodzące z rodzimych gospodarstw rolnych. Z czego wynika to zalecenie? Musimy sobie uświadomić, że świeże owoce i warzywa, które docierają do nas zimą, pokonują sporą odległość. Bardzo często są importowane z innych kontynentów, w tym z Afryki i Ameryki Południowej. Jeśli dobrze wczytamy się w informacje na opakowaniu, okaże się, że maliny i borówki przywędrowały do nas z Argentyny, Maroka czy Peru. Każdy, kto kiedykolwiek zrywał te miękkie owoce, zdaje sobie sprawę, jak bardzo są nietrwałe. Maliny, borówki, jeżyny i truskawki należy spożywać od razu po zerwaniu. Bardzo szybko się psują i porastają pleśnią. Firmy, aby dostarczyć do Europy świeże owoce i warzywa, spryskują je różnymi preparatami. Te nie zawsze są neutralne dla naszego organizmu. Czasem wywołują alergie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tak dzieje się wówczas, gdy zostały wykorzystane w nadmiernej ilości.
Czym zastąpić świeże owoce i warzywa jesienią oraz zimą?
Skoro owoce i warzywa odgrywają tak istotną rolę w naszej codziennej diecie, a zarazem te pochodzące z odległych zakątków świata nie są najlepszym wyborem, mogłoby się wydawać, że należy postawić na mrożonki. Wiele z nas samodzielnie zamraża płody rolne pochodzące z własnej działki czy ogrodu. To rozwiązanie nie jest złe, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jego wad i ograniczeń. Choć mrożenie stanowi popularne rozwiązanie w przemyśle spożywczym, przedłuża bowiem trwałość produktów podatnych na zepsucie, w tym owoców i warzyw, powoduje też spadek substancji odżywczych w produkcie. Jest on szczególnie wysoki w przypadku witamin, które w naszym organizmie pełnią rolę regulatorową. Mrożenie wpływa też negatywnie na antyoksydanty, czyli substancje zwalczające wolne rodniki. Jak dostarczać je jesienią i zimą? Rozwiązaniem godnym uwagi są liofilizowane owoce i warzywa.
Liofilizowane owoce i warzywa – poznaj ich zalety!
Dlaczego to właśnie liofilizowane warzywa i owoce stanowią najlepsze rozwiązanie na sezon jesienno-zimowy? Ich zalety wynikają bezpośrednio z procesu, jaki został wybrany w celu zapewnienia im większej trwałości. Liofilizacja to innowacyjna technologia, która polega na suszeniu sublimacyjnym. Wspomniany proces jest przeprowadzany w warunkach obniżonej temperatury i ciśnienia. W rezultacie straty substancji odżywczych są tutaj stosunkowo niewielkie. Zarówno liofilizowane warzywa, jak i owoce charakteryzują się wysoką zawartością witamin oraz antyoksydantów. W związku z tym ich spożywanie jest zalecane w sezonie jesienno-zimowym, gdy w szczególny sposób jesteśmy narażeni na infekcje, w tym przeziębienie i grypę. W związku z tym warto wzmocnić układ immunologiczny, stawiając na zdrową i zbilansowaną dietę. Liofilizowane owoce i warzywa zamówisz w sklepie internetowym FirstFruits.pl.
Owoce liofilizowane pochodzące z polskich gospodarstw
FirstFruits.pl oferuje wyłącznie polskie produkty. Wszystkie liofilizowane owoce i warzywa zostały zebrane w rodzimych gospodarstwach rolnych i poddane procesowi suszenia sublimacyjnego. Dzięki temu, iż miały do pokonania stosunkowo niewielką drogę, nie musiały być poddawane opryskom zwiększającym ich trwałość. FirstFruits.pl stawia na surowce najwyższej jakości. We wspomnianym sklepie internetowym znajdziemy moc naturalnych smakołyków. Już dziś zamów liofilizowane truskawki, maliny, borówki, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, jabłka, marchewkę czy buraki. W związku z tym, iż tego typu produkty są stosunkowo trwałe i nie muszą być przechowywane w lodówce, wystarczy umieścić je w szafce wolnej od wilgoci, można zrobić większe zakupy.
Do czego pasują liofilizowane owoce i warzywa?
Owoce liofilizowane można jeść solo lub wykorzystywać je jako dodatek do koktajli, smoothie, owsianki czy jaglanki. W związku z tym, iż podczas suszenia sublimacyjnego zachowują pełnię smaku i aromatu, możemy zrezygnować z użycia cukru, ponieważ same w sobie są słodkie. Natomiast warzywa liofilizowane można przyprawić i jeść jako zdrowe chipsy. Jeśli masz ochotę na zdrowe przekąski, już dziś złóż zamówienie w FirstFruits.pl. To rodzinna firma, która ceni sobie wysoką jakość. Produkty, które oferuje, zostały wyprodukowane na bazie dojrzałych owoców i warzyw pochodzących z polskich gospodarstw rolnych. Musli dostępne w sklepie internetowym nie zawiera GMO.