celiakia

Celiakia czy alergia na gluten – te dwie przypadłości są bardzo często mylone. Czym różni się celiakia od alergii na gluten?

Celiakia

Celiakia to choroba autoimmunologiczna. Może mieć podłoże genetyczne. U osób chorych jelita mogą być uszkodzone przez białko zwane gliadyną. Substancja ta znajduje się w produktach, które zawierają gluten. To część ziaren zbóż takich jak jęczmień, pszenica czy żyto. Przez takie uszkodzenie dochodzi do zaburzenia procesu wchłaniania pokarmu w jelitach, czego skutkiem może być niedobór witamin a nawet nietolerancja laktozy. Do poważniejszych powikłań celiakii, która nie jest leczona należą również takie choroby jak cukrzyca, astma, zapalenie nerek czy marskość wątroby.

Alergia na gluten

Alergia na gluten przypomina uczulenie na białko. Liczba osób u których stwierdza się ten rodzaj alergii wciąż rośnie. Coraz więcej mówi się także o samym glutenie. Objawy alergii na gluten są w dużej mierze takie same jak przy celiakii. Dotyczą głównie układu pokarmowego i pracy jelit. Gluten jest obecnie jednym z najczęściej występujących alergenów, zaraz po mleku. To składnik wielu produktów spożywczych, nie tylko pieczywa, co jest utrudnieniem w odżywianiu alergików.

Czym różni się celiakia od alergii na gluten?

gluten

Przez podobne objawy obydwu schorzeń, ich diagnostyka nie jest łatwa. Bardzo często są one mylone, przez co ludzie mogą żyć w nieświadomości, że mają np. celiakię a nie alergię czy inną dolegliwość związaną z układem pokarmowym. Celiakia nie należy do alergii pokarmowych, tak jak uczulenie na gluten. To choroba, którą ma się niestety do końca życia. Wymaga stosowania ścisłej diety bezglutenowej przez cały czas. W przypadku alergii na gluten również stosuje się dietę, wykluczającą produkty zawierające gluten. Różnica polega na tym, że przy uczuleniu objawy mogą nawet całkowicie ustąpić, więc specjalna dieta może okazać się tylko tymczasowa.

Objawy alergii mogą ustąpić a z celiakią pop prostu trzeba nauczyć się żyć. Odpowiednia dieta umożliwi prawidłowe funkcjonowanie i zmniejszy dokuczliwe sygnały. Wykonując właściwe testy i badania jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź w przypadku wątpliwości co do tych dwóch podobnych przypadłości.

Katarzyna Antos