owoce-morza

Owoce morza to pyszne smakołyki i podstawą wielu kuchni. Niestety to także popularne alergeny. Czym objawia się uczulenie na owoce morza?

Owoce morza

Małże, krewetki, kalmary, ostrygi czy homary to morskie przysmaki, które znajdziemy w wielu restauracjach. Oprócz niezwykłego smaku i walorów zdrowotnych wykazują one także silne właściwości alergizujące. Nawet niewielka ilość tych produktów lub sam ich aromat może wywołać reakcje alergiczne. Alergeny owoców morza są aktywne po poddaniu obróbce termicznej. Nie ma więc znaczenia czy je ugotuje czy też nie, wciąż będą stanowiły zagrożenie dla alergików. U osób z alergią na owoce morza mogą wystąpić także reakcje na spożycie ryb czy kontakt z roztoczami kurzu, co może być wynikiem alergii krzyżowych.

Czym objawia się uczulenie na owoce morza?

Uczulenie na owoce morza to jeden z rodzajów alergii pokarmowej. Objawy w dużej mierze zależne są od spożycia danych produktów. Dolegliwości mogą być zróżnicowane. Mogą dotyczyć różnych układów naszego organizmu.

Objawy układu pokarmowego

Objawy najczęściej pojawiają się do kilku minut po spożyciu owoców morza. Zwykle są one związane z układem pokarmowym człowieka. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia czy biegunki.

Objawy układu oddechowego

Po spożyciu tego typu pokarmów, u osób uczulonych może wystąpić także katar, duszności, zapalenie spojówek czy uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Reakcje skórne

Do sygnałów alergii zalicza się także reakcje skórne. Świąd, pokrzywka czy zaczerwienienie skóry to te, które możemy zaobserwować u alergików. Pojawiająca się wysypka może mieć różna postać i nasilenie, dlatego nie należy bagatelizować takich sygnałów alarmowych skóry.

Wstrząs anafilaktyczny

owoce-morza

Najbardziej niebezpiecznym objawem uczulenia na owoce morza jest wstrząs anafilaktyczny. To reakcja ogólnoustrojowa organizmu, która może prowadzić do śmierci. Charakteryzuje się znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego, gorączką i omdleniem. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego niezbędna jest natychmiastowa pomoc w postaci podania domięśniowego adrenaliny. W takiej sytuacji zagrożenia życia liczy się szybka reakcja.

Objawy uczulenia na owoce morza mogą być bardzo groźne, dlatego alergicy powinni unikać nie tylko samych owoców morza ale także dań i produktów, które mogły być przygotowane z ich wykorzystaniem. Posiadając wiedzę na temat ewentualnych reakcji będziemy przygotowani do działania w przypadku pojawienia się objawów, co może pomóc uratować czyjeś życie.

Katarzyna Antos