Czy da się skutecznie przeciwdziałać?
W leczeniu pokrzywki najważniejszym elementem jest unikanie ekspozycji na wywołujący ją czynnik, bodziec lub antygen, ale nie jest to łatwe.
W przypadku pokrzywki kontaktowej lub reakcji anafilaktycznej unikanie czynnika wywołującego stanowi rozwiązanie problemu. U pacjentów z przewlekłą pokrzywką zwykłą, nie reagujących na leczenie antyhistaminowe powodem może być nietolerancja pokarmowa i reakcja na leki.
W tych przypadkach zadowalający efekt można osiągnąć unikając barwników azowych, benzoesanów i innych spożywczych środków konserwujących, takich jak kwas jarzębinowy.
Pokrzywka alergiczna – to najczęściej występująca postać pokrzywki, spowodowana dużą, trudną do oceny liczbą alergenów. Pojawia się zwykle w dzieciństwie, najwięcej przypadków obserwuje się między 20 a 40 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Jako choroba charakteryzująca się nadprodukcją IgE. Wywołują ją najczęściej alergeny pokarmowe, następnie wziewne, kontaktowe, leki oraz jady owadów.
(AC)
Źródło – Alergia; Stephen T.Holgate, Martin K.Church, Lawrence M.Lichtenstein, Wyd. Czelej
ja chyba mam coś podobnego, ale obawiam się ze moze to byc tez swierzb.. jak to rozroznic?? swedzenie jest nie do wytryzmania
przy swierzbie wystepują przeczosy, to są takie pręgi od wyżłobień roztocza, bleee..;) dobrze, że już mam to za sobą…:) masz cos takiego?