L-tryptophan to aminokwas, który jest podstawowym składnikiem białka. W organizmie człowieka aminokwas ten jest przekształcany w kwas serotoninowy, który reguluje pracę układu nerwowego i odpowiada za dobre samopoczucie.
Suplementacja L-tryptophanu
Aminokwas L-tryptophan jest dostępny w postaci suplementu diety i można go stosować w celu uzupełnienia niedoborów aminokwasów w organizmie. Suplementacja L-tryptophanem może być również stosowana w celu zmniejszenia objawów depresji, stresu i bezsenności. Suplementacja L-tryptophanu? Najlepiej spożywać L-tryptophan w formie kapsułek, które można kupić w aptekach (zazwyczaj jest dostępny bez recepty). Dobrą formą jest także proszek, który można dosypać do np. jogurtu. Zalecane dawki L-tryptophanu to 500 mg trzy razy dziennie przed snem. Warto pamiętać, że L-tryptophan to substancja, która w czystej formie jest w niedużych ilościach występuje w żywności. Nie ma więc mowy o przedawkowaniu produktu. L-tryptophan to substancja, której nie trzeba przyjmować codziennie.
Kiedy stosować L tryptophan
Suplementacja może być stosowana w momencie wzmożonego stresu lub w sytuacjach, gdy brak snu staje się uciążliwy. L-tryptophan a kofeina Suplementacja L-tryptophanu jest bezpieczna, jednak nie powinno się jej łączyć z kawą czy mocną herbatą. Kofeina wpływa na wzrost poziomu adrenaliny i innych stymulujących hormonów, które przeciwdziałają wytwarzaniu serotoniny. Z kolei L-tryptophan „zmusza” organizm do pobrania go z jelit i przetworzenia w tę substancję, która odpowiada za sen. L-tryptophan wraz z kofeiną mogą w sposób bezpośredni przyczynić się do bezsenności. L-tryptophan i kwas askorbinowy L-tryptophan wymaga do prawidłowego działania kwasu askorbinowego, dlatego warto przyjmować go w formie suplementu. Suplementacja L-tryptophanu w formie kapsułek jest najlepszym sposobem na wykorzystanie jego właściwości snu.
Stosowanie L tryptophanu
L-tryptophan może być stosowany wspólnie z lekami, jednak należy pamiętać o konsultacji z lekarzem. Warto pamiętać, że L-tryptophan ma właściwości uspokajające. Dlatego też suplementacja tej substancji może wzmagać działanie leków przeciwlękowych. Nie wolno przyjmować L-tryptophanu w przypadku chorób wątroby i nerek. Suplementacja L-tryptophanu jest bezpieczna, ale nie należy jej przedawkować. L-tryptophan a ciąża i karmienie piersią L-tryptophan jest substancją bezpieczną, dlatego stosowanie go w ciąży jest możliwe. Należy pamiętać, że L-tryptophan może być przez organizm przetwarzany z substancji, która jest szkodliwa dla płodu. Przed zażyciem suplementu należy skonsultować się z lekarzem. Podsumowanie L-tryptophan to substancja, która występuje w małych ilościach w żywności. Jest ona bezpieczna i można ją stosować jako suplementację. Warto pamiętać, że L-tryptophan ma właściwości uspokajające, dlatego nie należy jej mieszać z kofeiną.