Badania wskazują, że astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku w populacji. Najprostszym wytłumaczeniem dla osób, które nie posiadają doświadczenia tej choroby jest określenie, że astygmatyzm polega na niewyraźnym i zamglonym widzeniu. Współczesna medycyna proponuje rozwiązania korygujące wadę lub całkowite wyleczenie polegające na stosowaniu odpowiednich okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegów laserowych.
Na czym polega astygmatyzm?
U zdrowego człowieka promienie światła ogniskują się w jednym punkcie, którym jest siatkówka. Natomiast u osób z omawianą wadą wzroku, ze względu na nieprawidłowości krzywizn, rozproszenie następuje w dwóch miejscach, co jest powodem niewyraźnego pola widzenia.
Niestandardowy kształt rogówki jest rozpoznawany jako przyczyna astygmatyzmu. Rogówka jest nieco spłaszczona zamiast przypominać kawałek kuli (astygmatyzm rogówkowy). Powodem wady może także być zmieniony kształt soczewki (astygmatyzm soczewkowy) spowodowany najczęściej wrodzonymi wadami lub jako skutek zaćmy.
Jak rozpoznać astygmatyzm?
Astygmatyzm to nie tylko problemy z widzeniem, ale także towarzyszące bóle głowy, przecieranie oczu lub skręcanie głowy w taki sposób, by ułatwić sobie możliwość widzenia. Ponadto mrużenie oczu w celu pozyskania ostrego obrazu.
Wczesna diagnoza jest niezwykle istotna u dzieci do 3. roku życia. Rozpoznanie astygmatyzmu po upływie tego wieku, wiąże się z poważnymi komplikacjami, włącznie z utratą widzenia w jednym lub obojgu oczu.
Tekst partnera
Dobrze, że są soczewki na astygmatyzm.