Powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, czego dowodem jest smog. Żyjemy w miejscach, gdzie bije głośny alarm smogowy, ale nie wszyscy zwracają na niego uwagę. Niestety zanieczyszczenia przyczyniają się nie tylko do pogorszenia naszego zdrowia, ale także stanu skóry. Już dziś sprawdź, czy twoja skóra cierpi przez smog!
Smog – zmora współczesnego świata i naszej skóry
Odkąd alarm smogowy w Polsce stał się głównym tematem rozmów dotyczących zanieczyszczenia środowiska, nie ma dnia, by w mediach nie wspominano o jego skutkach. To niezwykle ważne, ponieważ oddychamy powietrzem, które absolutnie nam nie służy. Nie wspominając alergikach, osób, których problemem jest astma, czy AZS. Przecież nie tylko wdychamy powietrze. Smog wpływa także na stan naszej skóry. Zdrowie skóry jest bardzo ważne, dlatego warto zwrócić uwagę na objawy, jakie wywołuje działanie smogu. Z powietrzem u nas coraz gorzej, ale jeśli właściwie zadbamy o cerę, możemy zniwelować skutki zanieczyszczenia. Najpierw jednak sprawdźmy, jak skóra może cierpieć przez ten nieszczęsny smog.
Szary kolor skóry
Zdrowa cera jest pełna blasku, lekko zaróżowiona i widocznie piękna. Wszelkie zmiany zdrowotne od razu widać na twarzy. Również smog zostawia na niej swój ślad. Szary kolor skóry może świadczyć o jego wpływie, nie tylko o zmęczeniu. Wówczas widoczne są naczynka. Skóra wygląda tak, jakby była przezroczysta, strasznie delikatna. Nic dziwnego, zaatakowana zanieczyszczeniami z powietrza potrzebuje oddechu, ale czystego i przede wszystkim dobrego odżywienia.
Zaskórniki w okolicach nosa
Wiele osób zna ten ból – czarne kropki w okolicach nosa i na jego powierzchni. Nie prezentują się zbyt ładnie. W żaden sposób nie przypominają uroczych piegów. Zaskórniki to gromadzące się zanieczyszczenia, które zatykają pory. Dzieje się tak, kiedy skóra nie ma czym oddychać lub oddycha skażonym powietrzem. Z zaskórnikami trudno wygrać, dlatego konieczne jest regularne oczyszczanie cery, a w szczególności okolic nosa.
Sucha skóra
Skóra staje się sucha, kiedy brakuje jej odpowiedniego nawilżenia i kiedy jest wystawiana na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Smog też znajduje się na tej niechlubnej liście. Zaś sucha skóra swędzi, a nawet piecze, zwłaszcza na policzkach. Skutki działania smogu najbardziej odczuwamy zimą, czyli w pełni sezonu grzewczego. W tym czasie i nie tylko najlepiej zadbać o odpowiednie nawilżenie i ochronę wrażliwej skóry, również tej alergicznej.
Nasilone objawy problemów skórnych
Smog może nasilić objawy problemów skórnych, takich jak alergie skórne, AZS, łuszczyca, czy trądzik. Skóra alergiczna jest wyjątkowo skłonna do podrażnień, a smog tylko to podkręca. Wtedy nagły wysyp wyprysków czy rumień może pojawić się na skórze. A wszystko przez zanieczyszczone powietrze. Ochrona skóry oraz stosowanie kosmetyków, które ją oczyszczą oraz odżywią, powinny pomóc w walce z objawami tego typu problemów.
Katarzyna Antos