Skóra wrażliwa i naczynkowa nierzadko nastręczają trudności przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji. Czasem reagują one podrażnieniem na stosowane kosmetyki, dlatego należy dobierać je ostrożnie, po czym uważnie obserwować reakcje. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, należy zaprzestać dalszego stosowania danego preparatu. Czy skóra wrażliwa toleruje kwasy złuszczające?
Spis treści:
- Kwasy złuszczające, czyli najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy
- Pielęgnacja skóry wrażliwej i naczynkowej jako wyzwanie
- Czy kosmetyki z kwasami są odpowiednie dla skóry wrażliwej?
- Czy skóra wrażliwa toleruje kwasy złuszczające?
- Kwasy PHA idealne dla cery wrażliwej
- Kosmetyki z kwasami dla cery wrażliwej
Kwasy złuszczające, czyli najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy
Kwasy złuszczające cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet. Nic dziwnego, wszak przynoszą świetne rezultaty w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Uruchamiają bowiem procesy regeneracyjne w skórze, które z wiekiem ulegają spowolnieniu. Stymulują syntezę kolagenu, czyli białka strukturalnego skóry, jednocześnie przyczyniają się do zwiększonego wytwarzania kwasu hialuronowego, czyli naturalnego humektanta. Ponadto kwasy złuszczające pozwalają usunąć przebarwienia powstałe wskutek ekspozycji na promienie UV. Także cera trądzikowa czerpie z nich liczne korzyści. Kwasy BHA, do których zaliczamy kwas salicylowy, wykazują działanie antybakteryjne. Jednocześnie regulują syntezę sebum i oczyszczają ujścia gruczołów łojowych. Pozwalają też uzyskać zdrowszy odcień skóry.
Pielęgnacja skóry wrażliwej i naczynkowej jako wyzwanie
Skóra wrażliwa i naczynkowa jest dość problematyczna przy układaniu planu pielęgnacyjnego. Często nawet kosmetyki hipoalergiczne, czyli takie, które z założenia mają uczulać rzadziej, wykazują reakcje niepożądane. Nic dziwnego, że kwasy złuszczające, które kojarzą nam się z silnie działającymi substancjami aktywnymi, budzą tak duży niepokój. Czy słusznie?
Czy kosmetyki z kwasami są odpowiednie dla skóry wrażliwej?
Czy skóra wrażliwa toleruje kwasy złuszczające? Okazuje się, że tak, ale nie każdy kosmetyk anti aging sprosta jej wymogom. Należy unikać silnych kwasów i retinoidów, te mogą bowiem zaszkodzić cerze i wywołać reakcje niepożądane. Jeśli skóra wrażliwa przysparza ci sporo trudności, kosmetyki z kwasami dobieraj przy wsparciu doświadczonego dermatologa. Nie nakładaj ich też bezpośrednio na twarz. Na początek zaaplikuj je za uchem i obserwuj reakcję skóry. Jeśli wystąpią działanie niepożądane, należy zrezygnować z danego kosmetyku z kwasami. Tego typu produkty nie należą do najtańszych, a mogą okazać się niewłaściwe dla cery wrażliwej. W związku z tym w jej przypadku radzimy kupować miniaturki. Te często są dostępne w popularnych drogeriach i perfumeriach. Jeśli w sposób higieniczny wydobędziemy kosmetyk, możemy go odsprzedać na serwisie aukcyjnym.
Czy skóra wrażliwa toleruje kwasy złuszczające?
Kwasy złuszczające w kosmetykach potrafią przynieść świetne rezultaty także w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, jaka jest formuła i stężenie kwasu. Produkty w formie płynu działają intensywniej niż te w kremie. Cera wrażliwa powinna sięgać po kosmetyki z kwasami, w których te substancje aktywne zostały użyte w niższym stężeniu. Także pH produktu nie może przyjmować wartości skrajnie niskich, ponieważ może dojść do poparzenia skóry.
Kwasy PHA idealne dla cery wrażliwej
Kwasy PHA przynoszą najlepsze rezultaty w przypadku pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej. Są one stosunkowo delikatne. Zaliczamy do nich m.in. kwas azelainowy. Ten poleca się nawet przy trądziku różowatym. Również kosmetyki z kwasem migdałowym są łagodniejsze w działaniu. Z tego powodu poleca się je cerze suchej i dojrzałej.
Kosmetyki z kwasami dla cery wrażliwej
Na rynku można znaleźć też kosmetyki z kwasami dla cery wrażliwej. Jeśli znajdziesz takie oznaczenie na produkcie, mimo wszystko zapoznaj się ze składem, aby zyskać pewność, że wykorzystano w nim łagodniejsze kwasy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy zneutralizować kwas, sięgając po zasadę. W tej roli sprawdzi się m.in. mleko. Niepożądane reakcje skórne warto też skonsultować z dermatologiem, mogą bowiem wymagać użycia specjalistycznej maści.