Wyeliminuj pleśń z pokoju malucha
Wiele osób tak bardzo skupia się na wyeliminowaniu potencjalnych alergenów pokarmowych z diety ciężarnej, że zapomina o znacznie poważniejszych zagrożeniach. Zanim dziecko przyjdzie na świat, warto dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować pleśń z naszego mieszkania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod warstwą tapety, sufitem podwieszanym itp., znajdują się grzyby pleśniowe. Zarówno wytwarzane przez nie zarodniki, jak i mikotoksyny zwiększają ryzyko wystąpienia alergii u malucha.
Kurz – zmora alergików
Bibeloty, suszone kwiaty, obrazy – to elementy, które nadają charakter wnętrzom, ale jednocześnie stanowią rezerwuar kurzu. W związku z tym przed porodem warto dołożyć wszelkich starań, aby zredukować ich liczbę do minimum. Niezwykle istotną rolę odgrywa również regularne sprzątanie, w walce z roztoczami niezastąpione są preparaty do czyszczenia mebli, które jednocześnie zapobiegają osadzaniu się kurzu. Z pokoju dziecka warto usunąć również rośliny doniczkowe.
Karmienie piersią chroni przed alergią
Przed alergią chroni również mleko matki, toteż jeśli tylko masz taką możliwość, nie rezygnuj z karmienia piersią. Układ pokarmowy dziecka poniżej 2. roku życia nie jest jeszcze dojrzały, w związku z tym nie należy podawać maluchowi mieszanek na bazie mleka krowiego. Jeśli już musisz karmić dziecko mlekiem innym niż własne, sięgnij po kozie lub owcze. Mleko krowie zawiera kazeinę, która swoją budową strukturalną znacząco różni się od kazeiny występującym w pokarmie matki, toteż często uczula maluszka.
Czy skłonność do alergii jest dziedziczna?
Choć skłonność do alergii bywa przekazywana wraz z DNA, odziedziczenie „wadliwych” genów nie oznacza, że w przyszłości zachorujemy na uczulenie. Równie istotne są czynniki zewnętrzne, które choć mogą wydawać się niepozorne, mogą uruchomić ekspresję wadliwych genów lub ją wyciszyć.
Irmina