Dziecko z alergią. Jak przemówić do pociechy?
Jak nauczyć małego alergika, że pewnych rzeczy nie wolno robić? W takich chwilach wielu rodziców przyznaje, że przydałaby się pomoc psychologa – i to nie tylko choremu dziecku, ale także im samym.
Wciąż rozdrażniony, płaczący maluch, któremu nie możma pomóc, budzi w rodzicach uczucie rozgoryczenia, zmęczenia, a nawet empatyczne cierpienie. Do tego – poza zwykłymi, codziennymi czynnościami – przytłaczają dodatkowe obowiązki, związane z przystosowaniem otoczenia dla małego alergika, na przykład codzienne mycie podłóg, ścieranie kurzy, zmienianie pościeli i ręczników.
Polskie realia w kwestii pomocy psychicznej dla alergików i ich rodzin są bardzo surowe
Psycholodzy przyznają, że na polskich uczelniach nikt nie uczy jak pomagać na przykład dzieciom z AZS. Tymczasem problem jest znaczący, gdyż źródłem frustracji u tych osób – poza samą chorobą – jest ich stan fizyczny – brzydka, zaczerwieniona skóra, nie mogące się zagoić rany oraz liczne blizny. W dodatku dolegliwości skórne postrzegane są inaczej przez społeczeństwo niż przykładowo inwalidztwo. O ile w przypadku osób niepełnosprawnych, ludzie starają się wykazać zrozumieniem i współczucie, o tyle zmiany skórne traktuje się jako swego rodzaju sensacje.
Gdzie szukać pomocy?
O pomoc warto zwrócić się do psychologa, który miał już wcześniej kontakt z alergikami. Ponadto można szukać pomocy w instytucjach, które skupiają się nad różnymi aspektami rozwoju dziecka, jak na przykład w Poradni Alergologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Chcąc jednak znaleźć wsparcie doraźne, warto poszukać go w internecie na forach lub portalach poświęconych alergiom, gdzie można przedstawić problem ludziom nie tylko zaprawionym w bojach z uczuleniami, ale również specjalistom, którzy sami chętnie zaglądają na tego rodzaju strony internetowe.
AZ