Coraz więcej osób stawia na przyjaźń między dzieckiem a rodzicem. Przyjęło się, iż jest to najlepsze możliwe rozwiązania. Rodzic stwarza młodemu człowiekowi przyjazną atmosferę i liczy na szczerość z jego strony. Dzięki niej zawsze wie, co rozgrywa się w życiu jego pociechy. Czy przyjaźń między dzieckiem a rodzicem jest możliwa?
Przyjaźń między dzieckiem a rodzicem – nierówne warunki
Warto podkreślić, iż przyjaźń z założenia jest relacją, do której każdy wkłada tyle samo i tyle samo z niej czerpie. Obie strony są sobie równe i mają takie same prawa. Bliskość w przyjaźni buduje się poprzez powierzanie sobie sekretów, czyli informacji, do których większość osób nie ma dostępu. To czyni tę relację szczególną i wyjątkową w swoim rodzaju. Niestety, przyjaźń między dzieckiem a rodzicem nie spełnia tych warunków. Tutaj od początku można dostrzec nierówność. Dziecko musi zwierzać się ze swoich sekretów, ale rodzic nie powierza mu własnych. W związku z tym młody człowiek otrzymuje informacje, że to normalne, iż w przyjaźni jedna strona wykorzystuje drugą. Ponadto dziecko może liczyć na wsparcie rodzica jako przyjaciela, ale rodzic nie otrzyma go ze strony swojej niepełnoletniej pociechy. Ta często nie jest na to dojrzała emocjonalnie, poza tym nie zawiezie nas w środku nocy na SOR, bo nie ma prawa jazdy.
Zwierzanie się dziecku z problemów małżeńskich
Niestety, wiele osób popełnia ten błąd. Rodzic zwierza się swojemu dziecku z problemów małżeńskich. Np. matka opowiada swojej córce o tym, że jej ojciec ją zdradza i prawdopodobnie niebawem opuści rodzinę. To mocno obciąża psychikę dziecka. Poza tym zmusza je do bycia lojalnym wobec matki oraz krytykowania ojca, którego maluch też kocha. Dziecko nie dysponuje szeregiem narzędzi, które pomagają mu się uporać z trudnymi emocjami. Choć rodzic ma do nich dostęp, to często i tak postrzega zdradę partnera jako niezwykle traumatyczne przeżycie. Co ma w takiej sytuacji powiedzieć dziecko? Dla niego to ogromny balast, z którym zupełnie sobie nie radzi.
Problemy ze stawianiem granicy intymności
W związku z tym, iż dziecko musi od małego mówić swojej przyjaciółce, czyli mamie, o wszystkim, co czuje, myśli i planuje, może mieć w dorosłym życiu problem ze stawianiem granicy intymności. Gdy ktoś zacznie je wypytywać o rzeczy, które są wyłącznie jego sprawą, nie będzie potrafiło odmówić odpowiedzi. Jednak pojawi się w nim ogromne poczucie krzywdy, ponieważ wcale nie chciało się zwierzać. Pewne informacje wolałoby zostawić tylko dla siebie, ale przecież zostało wychowane w przeświadczeniu, że tak trzeba.
Okazywanie dziecku zrozumienia
Przyjaźń między dzieckiem a rodzicem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co może zrobić mądra matka? Okazywanie dziecku zrozumienia stwarza przyjazną atmosferę i zachęca do zwierzeń. Jeśli córka będzie miała problem z rówieśnikami, z pewnością opowie o tym mamie, jeśli ta zawsze okazywała jej troskę i nigdy jej nie krytykowała. Ważne jest, aby powierzonych przez dziecko sekretów nie przekazywać osobom trzecim, gdyż może to naruszyć jego zaufanie. Ponadto tych informacji nie należy wykorzystywać przeciwko niemu, ponieważ jest to zwyczajnie nie fair.