Na rynku dostępne są różne oleje. Niektóre z nich są składnikami wielu produktów, z którymi mamy styczność każdego dnia. Wiele kontrowersji wzbudza olej palmowy. Czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Z czego pozyskiwany jest olej palmowy?
Olej palmowy, jak sama nazwa wskazuje, jest pozyskiwany z miąższu lub nasion drzewa palmowego, a konkretnie olejowca gwinejskiego. Drzewo określane jest także jako palma olejowa. Występuje w Afryce, głównie na Madagaskarze. Roślinny płyn, w stanie surowym ma kolor żółtobrązowy. Po procesie rafinacji, jego barwa zmienia się na białą lub żółtą. Olej ten może mieć także czerwoną barwę. Wówczas produkt jest bogaty w karoteny i likopen, co wyróżnia go pod względem kolorystycznym. Olej palmowy zaliczam do grupy tłuszczów. W swoim składzie zawiera estry glicerolu oraz kwasy tłuszczowe, podobnie jak pozostałe produkty tego typu. Przeważają w nim tłuszcze nasycone i kwas olejowy, wykorzystywany w przemyśle tekstylnym.
Czy olej palmowy jest szkodliwy?
Naturalne substancje wydają się zdrowe i całkowicie bezpieczne, ale jak jest naprawdę? Olej palmowy pochodzi z rośliny, ale jest poddawany rafinacji, by mógłby wykorzystywany w szeroko pojętym przemyśle. Znajdziemy go w składzie margaryny, mydła czy nawet kosmetyków lub świec. Produkt bywa także używany do smażenia, ponieważ jest tani i łatwo dostępny. Tłuszcz zostaje utwardzony, przez co olej może uzyskać stałą postać. Podczas procesu wytwarzają się tłuszcze trans, które są szkodliwe dla zdrowia. Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę dwa rodzaje oleju, czyli produkt surowy i ten wspomniany, utwardzony. Utwardzone tłuszcze są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dla organizmu są tylko dawcami energii, nie posiadają natomiast cennych właściwości, które tracą w wyniku procesów chemicznych. Naturalny olej, który jest w stanie surowym, posiada składniki odżywcze, które według badań, mogą wspomóc zdrowie, a szczególnie chorych na serce. W racjonalnej diecie, olej tego typu może przyczynić się do spadku cholesterolu, co potwierdzają liczne badania.
Ze względu na dużą ilość produktów, które zawierają w swoim składzie utwardzony olej palmowy, najlepiej zwyczajnie ograniczyć ich spożycie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt duża ilość tłuszczów przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nadwagi czy miażdżycy, co dotyczy nie tylko oleju palmowego, Uważać trzeba więc na tłuszcze utwardzone, czyli żywność typu fast-food, chipsy oraz podobne produkty. Nie musimy całkowicie rezygnować z oleju w naszej diecie, ponieważ w małej ilości, nie jest on absolutnie szkodliwy. Wszelkie margaryny i gotowe frytury zwykle zawierają olej palmowy, więc chcąc ograniczyć jego spożycie, zwracajmy uwagę na etykiety i skład towarów. Częściej sięgajmy po olej kokosowy, a z pewnością dostarczymy organizmowi więcej zdrowia.
Katarzyna Antos