Przyszłe mamy słyszą wiele nakazów i zakazów. Jednak aktywność fizyczna, pozwala na zdrowy rozwój, także ciąży. Nie każda kobieta spodziewająca się dziecka, może uprawiać sport, ten aspekt należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę. Czy kobieta może ćwiczyć?
Ćwiczyć na zdrowie
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie i rozwój naszego organizmu. Ciało potrzebuje ruchu, co wielokrotnie zostało udowodnione naukowo. W przypadku ciąży, taki ruch również jest wskazany. Sprzyja on wielu procesom i wpływa na proces trwania ciąży. Ćwicząc czujemy się lepiej, nasz organizm pracuje efektywniej a dziecko rozwija się prawidłowo. Lekarze wręcz zalecają kobietom w ciąży aktywny tryb życia, oczywiście w granicach rozsądku i bezpieczeństwa. W przypadku zagrożonej ciąży czy jakiś powikłań, kobieta może otrzymać zakaz uprawiania sportu. W takim wypadku pomogą konsultacje lekarskie i odpowiednie badania.
Czy kobieta w ciąży może ćwiczyć?
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, kobieta w ciąży nie tylko może, ale przede wszystkim powinna ćwiczyć. Aktywne ćwiczenia muszą sprawiać jej przyjemność. Ćwiczenia korzystnie wpływają nie tylko na przyszło mamę, ale również dziecko. Niektóre panie w ciąży, ćwiczą codziennie, inne tylko kilka razy w tygodniu.Ruch warto dostosować do swoich możliwości. Spacer, pilates czy joga – to formy aktywności, zalecane kobietom w ciąży.
Co dają ćwiczenia w trakcie ciąży?
Poród jest niezwykle energetycznym wysiłkiem. Odpowiednie ćwiczenia i ogólnie dobra kondycja kobiety ciężarnej, mogą pomóc w przebiegu porodu. Kobiety aktywne, bez problemu poradzą sobie z urodzeniem dziecka. Skoro mogłyby przebiec maraton, to nie będzie dla nich żadnym wyzwaniem. Dlatego warto ćwiczyć w czasie ciąży. Innym argumentem, będzie prawidłowy przebieg ciąży. Ruch to samo zdrowie, więc jeśli pragniemy, by nasza ciąża rozwijała się zgodnie z planem, nie zapominajmy o codziennej dawce ruchu. U kobiet ćwiczących, znacznie rzadziej obserwuje się wszelkie patologie ciąży czy niewłaściwe ułożenie dziecka przed porodem. Rzadziej pojawiają się także rozstępy na skórze, otyłość czy przenoszenie ciąży. Po urodzeniu dziecka, panie szybciej wracają do pełnej formy i odzyskują sylwetkę sprzed ciąży. Aktywne życie ma wpływ także na laktację, która znacznie dłużej się utrzymuje. Korzyści obejmują także dziecko. Ćwiczenia korzystnie wpływają na rozwój płodu, więc dzieci aktywnych matek, uzyskują większą liczbę punktów w skali Apgar, w porównaniu do niemowląt kobiet, które nie ćwiczyły.
Kobieta w ciąży może ćwiczyć, ale sport w tym okresie, nie może w żaden sposób szkodzić ciąży. Ekstremalne sporty i bardzo wymagające ćwiczenia, zostawmy sobie na czas, kiedy nasza pociecha, będzie już na świecie. Ćwiczmy z głową, nie nadwyrężając naszego organizmu. Pamiętajmy, że pod sercem nosimy nowe życie, więc dbajmy także o jego przyszły rozwój.
Katarzyna Antos