Temat suplementów jest wciąż bardzo aktualny. Co więcej, obecnie, kiedy każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje opinie, łatwo o wątpliwości. Tym bardziej że często ślepo ufamy tej łatwo dostępnej wiedzy, i to bez przeprowadzenia jakiejkolwiek weryfikacji. A zatem czy suplementy diety są dobre, czy złe? Czym w ogóle są i czy warto je przyjmować? A może to tylko dobry marketing sklepów z suplementami diety? Sprawdzamy!
Suplementy diety a obowiązki producenta
Aby rozpocząć wywód, warto sięgnąć najpierw do rzetelnego źródła. Według Dziennika Ustaw z 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplementy diety są środkami spożywczymi, które mają na celu uzupełnienie normalnej diety. Nie zastępują zbilansowanego odżywiania, o czym zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy producent suplementów diety ma obowiązek poinformować na opakowaniu produktu.
Ponieważ mówimy o środku spożywczym, czyli niejako żywności, suplementy diety nie mogą stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów. Konsumenci często nadinterpretują tę wiedzę, ufając, że mogą bez większych konsekwencji spożywać dowolną ilość substancji zawartych w suplemencie. To błąd! Suplementy diety nie leczą, o czym jasno informuje zresztą znakowanie i reklama tych preparatów – nie można przypisywać im właściwości zapobiegania chorobom i ich wyleczenia. Tymczasem w przypadku gdy dany preparat sklasyfikowany jest jako lek, taka informacja już może się pojawić (np. w przypadku leku z witaminą C może pojawić się adnotacja „zapobiega infekcjom”, natomiast jeśli chodzi o preparat, który kupisz m.in. w sklepie z suplementami diety, zawarta w nim witamina C będzie wspierała organizm w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego).
Co zawierają suplementy diety i które składniki są dla nas istotne?
Wszystkie substancje, które zawierają suplementy diety, są określone przepisami prawnymi, podobnie jak ich ilość w dziennej porcji produktu, która powinna pokrywać minimum 15% dziennego zapotrzebowania. Do produkcji suplementów diety można używać 13 witamin i 17 składników mineralnych oraz aminokwasów, kwasów tłuszczowych, probiotyków, prebiotyków, błonnika i ekstraktów roślinnych
– Wśród całego segmentu suplementów diety, szczególnie cenne będą te, które zapewniają harmonijne działanie całości organizmu, przywracając tak zwaną homeostazę – twierdzi Jakub Mauricz, ekspert tworzący receptury dla polskiego producenta suplementów diety Lab One https://sklep.lab1.com/.
Po raz kolejny: stosowanie suplementów diety nie ma zatem na celu leczenia objawów schorzeń, a wyrównywanie niedoborów i niedopuszczanie do przyczyn danych jednostek chorobowych. Nie ulega wątpliwości, że współczesne żywienie i towarzyszące mu szybkie tempo życia nie dostarczają nam ilości mikro- i makroelementów niezbędnych do zachowania zdrowia, a te, które sobie dostarczamy, często nie są wystarczające. W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie suplementów, które doprowadzą organizm do homeostazy.
Suplementy diety a zdrowie sportowca
Obecnie suplementy witaminowo-mineralne są produktami szeroko stosowanymi w każdej grupie wiekowej i na wiele problemów zdrowotnych, także profilaktycznie. O ile w przypadku nieodnotowania jakichkolwiek objawów niedoboru nie powinno się ich stosować, a raczej wartałoby skupić się na utrzymywaniu zbilansowanej diety, o tyle w niektórych przypadkach warto sięgnąć po suplementację.
Grupą szczególnie narażoną na niedobory są sportowcy, zwłaszcza ci, którzy trenują wyczynowo. Dobre wyniki sportowe wiążą się z wysokim poziomem pracy mięśni, intensywnym poceniem się i zużywaniem energii. Utrata soli mineralnych, witamin i białek może w takich przypadkach być niemożliwa do uzupełnienia dietą. W każdym przypadku lekarz sportowy lub dietetyk, w oparciu o wyniki zleconych badań, cechy sportowca i uprawiany sport, zdecyduje, który preparat podać, jaka powinna być ilość i czas trwania suplementacji.
„By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk” – te słowa Hipokratesa doskonale oddają istotę suplementacji. Jej celem jest zatem dostarczenie organizmowi tego, czego dieta nie jest w stanie zaspokoić. Nade wszystko jednak powinno się dążyć do tego, by była zbilansowana, a w konsekwencji… by nie było potrzeby dodatkowej suplementacji!