gry-komputerowe

Zaskakująco wiele osób odpowiedziałoby na powyższe pytanie jednoznacznie “Nie!” Dlaczego? Odpowiedź jest dość przewidywalna, kiedy dookoła nas słyszymy same negatywne recenzje gier, opinie psychologów, że gry ogłupiają oraz wiadomości z przeróżnych portali sugerujące, że dzieci przez gry stają się bardzo agresywne i ciężko je kontrolować w jakikolwiek sposób.

Gra przeglądarkowa i korzyści dla dziecka? Oczywiście, że tak, ale musimy upewnić się, że nasza pociecha nie nadużywa komputera jedynie do grania w gry strategiczne czy te pełne wulgarnego języka, a spędza czas na nauce i rozwijaniu swojej kreatywności z rodzicami przed komputerem.

Gry edukacyjne dla dzieci

Przeglądając dostępne w internecie strony z darmowymi grami dla dzieci, możecie natrafić na stronę Poki z szeroką gamą gier dla dzieci dostępnych tutaj. Jak się okazuje, wybór gry ma najważniejszy wpływ na dziecko, zwłaszcza to małe. Dlatego starajmy się, aby grało przeważnie w te gry, które mogą nauczyć je:

  • Logicznego myślenia,
  • Koncentracji,
  • Wyciszenia,
  • Szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych,
  • Szybkiej reakcji na otaczające dziecko obiekty i elementy,
  • Dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, czyli wszystkich podstaw matematyki.

To tylko kilka z wielu zalet gier przeglądarkowych. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie kliknąć, aby nie wylądować na portalu, na którym promowana jest przemoc.

gry-logiczne

Jaki rodzaj gry jest bezpieczny dla mojego dziecka? Zapewne zapyta rodzic. Najlepszymi propozycjami są wszelkie gry matematyczne, logiczne i quizy. Dzięki nim i ich kolorowej grafice, jest to bardzo efektywny sposób na zainteresowanie dziecka dodawaniem, mnożeniem czy rozróżnianiem flag rozmaitych państw. Poza tym większość tych gier to gry w języku angielskim, więc łączy się tutaj nauka przedmiotów szkolnych z bardzo dobrą zabawą. A jak wiemy, takie połączenia są nie tylko efektywne, ale i również długotrwałe.

Kolejną propozycją gier są gry barbie czy gry ubieranki. Ta kategoria kierowana jest głównie do dziewczynek, ale w przypadku chłopców może to być gra lego czy gra budowanie. Dlaczego? Takie gry rozwijają kreatywność dziecka. Dziewczynki mogą stworzyć interesujące makijaże czy stylizacje, a chłopcy pochwalić się mogą pomysłem na nowy dom czy przyszłościowe mieszkanie. Każda z tych gier może także odstresować dziecko, uspokoić po intensywnym dniu nauki i z pewnością pomóc mu w koncentracji czy wyciszeniu.

Ważne jest, aby wspomnieć tutaj także o czasie jaki może nasze dziecko spędzać przed komputerem. Dla małych dzieci i tych, które dopiero zaczynają przygodę z grami proponowane jest 30-45 minut dziennie. Dla starszych dzieci powyżej 14. roku życia może to być nawet godzina czasu. Aby widzieć pierwsze efekty gier logicznych, należy koniecznie zadbać o regularność grania. 3-4 dni w tygodniu po 30 minut to optymalny czas, aby zobaczyć pierwsze efekty.

A Ty, drogi rodzicu, pozwalasz dziecku na granie?

Katarzyna Lewandowska