Zaskakująco wiele osób odpowiedziałoby na powyższe pytanie jednoznacznie “Nie!” Dlaczego? Odpowiedź jest dość przewidywalna, kiedy dookoła nas słyszymy same negatywne recenzje gier, opinie psychologów, że gry ogłupiają oraz wiadomości z przeróżnych portali sugerujące, że dzieci przez gry stają się bardzo agresywne i ciężko je kontrolować w jakikolwiek sposób.
Gra przeglądarkowa i korzyści dla dziecka? Oczywiście, że tak, ale musimy upewnić się, że nasza pociecha nie nadużywa komputera jedynie do grania w gry strategiczne czy te pełne wulgarnego języka, a spędza czas na nauce i rozwijaniu swojej kreatywności z rodzicami przed komputerem.
Gry edukacyjne dla dzieci
Przeglądając dostępne w internecie strony z darmowymi grami dla dzieci, możecie natrafić na stronę Poki z szeroką gamą gier dla dzieci dostępnych tutaj. Jak się okazuje, wybór gry ma najważniejszy wpływ na dziecko, zwłaszcza to małe. Dlatego starajmy się, aby grało przeważnie w te gry, które mogą nauczyć je:
- Logicznego myślenia,
- Koncentracji,
- Wyciszenia,
- Szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych,
- Szybkiej reakcji na otaczające dziecko obiekty i elementy,
- Dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, czyli wszystkich podstaw matematyki.
To tylko kilka z wielu zalet gier przeglądarkowych. Wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie kliknąć, aby nie wylądować na portalu, na którym promowana jest przemoc.
Jaki rodzaj gry jest bezpieczny dla mojego dziecka? Zapewne zapyta rodzic. Najlepszymi propozycjami są wszelkie gry matematyczne, logiczne i quizy. Dzięki nim i ich kolorowej grafice, jest to bardzo efektywny sposób na zainteresowanie dziecka dodawaniem, mnożeniem czy rozróżnianiem flag rozmaitych państw. Poza tym większość tych gier to gry w języku angielskim, więc łączy się tutaj nauka przedmiotów szkolnych z bardzo dobrą zabawą. A jak wiemy, takie połączenia są nie tylko efektywne, ale i również długotrwałe.
Kolejną propozycją gier są gry barbie czy gry ubieranki. Ta kategoria kierowana jest głównie do dziewczynek, ale w przypadku chłopców może to być gra lego czy gra budowanie. Dlaczego? Takie gry rozwijają kreatywność dziecka. Dziewczynki mogą stworzyć interesujące makijaże czy stylizacje, a chłopcy pochwalić się mogą pomysłem na nowy dom czy przyszłościowe mieszkanie. Każda z tych gier może także odstresować dziecko, uspokoić po intensywnym dniu nauki i z pewnością pomóc mu w koncentracji czy wyciszeniu.
Ważne jest, aby wspomnieć tutaj także o czasie jaki może nasze dziecko spędzać przed komputerem. Dla małych dzieci i tych, które dopiero zaczynają przygodę z grami proponowane jest 30-45 minut dziennie. Dla starszych dzieci powyżej 14. roku życia może to być nawet godzina czasu. Aby widzieć pierwsze efekty gier logicznych, należy koniecznie zadbać o regularność grania. 3-4 dni w tygodniu po 30 minut to optymalny czas, aby zobaczyć pierwsze efekty.
A Ty, drogi rodzicu, pozwalasz dziecku na granie?
Katarzyna Lewandowska
Gry edukacyjne są dobrym rozwiązaniem, ale te, które zawierają przemoc nie powinny być dopuszczane do tak powszechnej sprzedaży.
Ja pozwalam dziecku grać przez godzinę dziennie i to tylko w gry, do których mam wgląd
Wiele gier edukacyjnych ułatwia naukę i zapamiętywanie 🙂
Kiedyś nie było takich możliwości. Dzisiaj wystarczy gra, aby zachęcić dziecko do nauki. Dawniej korzystaliśmy z liczydła a dziś z komputera.
Nawet w Internecie można znaleźć gry, które są odpowiednie dla dzieci a przy okazji rozwijają różne umiejętności.
Moje dzieciaki mają jasno ustalone, że mogą grać tylko w weekendy, kiedy nie ma szkoły.
Ja pozwalam córce pograć, ale tylko jak odrobi lekcje i nauczy się na następny dzień.
Uczę synka angielskiego, właśnie poprzez grę 🙂 Widać efekty, więc jak najbardziej są gry, które pomagają w rozwoju i nauce.
Dzieci często spędzają długie godziny przed komputerem, a rodzice tego nie kontrolują.
Moje dzieci grają tylko wtedy, kiedy im na to pozwalam, zwykle 2 razy w tygodniu.
Znam gry, które są wykorzystywane wśród niepełnosprawnych. Takie rozwiązania pozwalają na rozwój i edukację chorych.
Kreatywne gry pobudzają wyobraźnię, trzeba korzystać z nowoczesnej technologii, kiedyś tego nie było 🙂
Często nawet zaleca się granie, przy różnych zaburzeniach lub jako formę terapii.
Gry językowe przynoszą efekty, ale tylko, jak gra się regularnie. Ja staram się przynajmniej 3 razy w tygodniu ćwiczyć z dzieckiem 🙂
Od wielu lat nawet do podręczników szkolnych dodawane są płyty, zawierające ciekawe materiały oraz gry, szkoda tylko, że tak mało osób zwraca na nie uwagę.
Grać oczywiście można, ale z umiarem. Jak się za dużo dziecku pozwoli, to potem trudno odciągnąć je od komputera
Mój chrześniak dostał tego typu grę na urodziny, spodobała mu się 🙂
To, że gry szkodzą to tylko stereotypowe myślenie. Jasne, że niektóre raczej nie są odpowiednie dla dzieci, a rodzice często nie zwracają uwagi w co grają ich pociechy.
Dzieciaki same wyszukują gier w sieci, jeśli rodzice będą uważnie sprawdzać co robią na komputerze dzieci, to będą w stanie także dobrać właściwe do ich wieku gry, również te edukacyjne 🙂
W wakacje dzieciaki mogły więcej grać, teraz zaczęła się szkoła, więc myślę, że czas na gry, nawet te edukacyjne będą miały dopiero po odrobieniu zadań domowych.