Mały alergik wybiera się na basen. Czy naprawdę może? Wszystko zależy od rodzaju uczulenia i czynników, przez które jest ono powodowane. Jeżeli u dziecka stwierdzono alergię na chlor, dyskwalifikuje to z góry kąpiel w basenach publicznych. Stosowane w pływalniach tabletki do oczyszczania wody zawierają bowiem pierwiastek chloru, mający trwałe działanie odkażające.
Kąpiele w chlorowanych basenach nie są wskazane także dla dzieci z AZS. Chlor przenika nawet do zdrowej skóry, a w przypadku, gdy ukochana pociecha ma ranki i zaczerwienienia, związek ten może spowodować dodatkowe podrażnienia oraz opóźniać gojenie.
Wyjście na basen a inne alergie
W przypadku innych alergii należy zwrócić się o poradę do lekarza, który zajmuje się dzieckiem. Zdarza się jednak, że oceny różnych specjalistów rozmijają się.
Kiedy przykładowo dermatolog odradza kąpieli w miejscach publicznych, mając na uwadze podatność alergików na wszelkiego rodzaju wysypki, lekarz alergolog nie widząc zagrożenia z uwagi na grupę wykrytych u dziecka alergenów, wręcz sugeruje ten rodzaj sportu dla pociechy. Co robić w takiej sytuacji?
Jak radzą eksperci, gdy chodzi o zdrowie najbliższych, zawsze należy dmuchać na zimne. – Nawet jeżeli specjaliści nie stwierdzą przeciwwskazań, warto pierwszy raz udać się na basen wspólnie z dzieckiem, a po kąpaniu dokładnie przyjrzeć jego skórze oraz wsłuchać w oddech – mówią.
Odpowiednia pielęgnacja po kąpieli
Ważne jest, by nauczyć pociechę, aby sama zadbała o skórę, gdy wyjdzie z wody. Należy wyrobić u dziecka nawyk, by po kąpieli dokładnie umyła całe ciało pod prysznicem. – Dzięki temu zmyje się ze skóry chlor i nie przeniesie go na odzież – tłumaczą specjaliści.
Dziecko powinno się także po wyjściu z basenu posmarować balsamem nawilżającym. Zapobiegnie to wysuszeniu jego wrażliwego naskórka, jak również uchroni przed ewentualnymi podrażnieniami.