Z przeprowadzonych badań wynika, że niektórzy nałogowcy nie potrafią zrezygnować z papierosów, chociaż stwierdzono u nich astmę. Z kolei fińscy naukowcy zauważyli, że uzależnienie od nikotyny zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju dychawicy. Lekarze zachęcają astmatyków do podjęcia walki z nałogiem, ponieważ może on zaostrzać przebieg choroby. Dym tytoniowy nie tylko zmniejsza skuteczność stosowanych leków, ale też uszkadza płuca. Choć specjaliści ostrzegają pacjentów przed niebezpieczeństwem, ich uwagi często trafiają w próżnię. W takich sytuacjach wsparcie rodziny jest nieocenione. Jeśli widzimy, że bliska nam osoba szkodzi sobie, sięgając po papierosy, przeprowadźmy z nią szczerą rozmowę. Emocje w większym stopniu przemawiają do naszej wyobraźni niż doniesienia naukowe. Świadomość, iż partner martwi się o nasze zdrowie, działa mobilizująco. Gdy bliska nam osoba walczy z nałogiem, bądźmy obok w tych trudnych chwilach. Organizm, który przyzwyczaił się do stałych dostaw nikotyny, reaguje gwałtownie. Pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka, a nawet halucynacje. W związku z tym, iż głód nikotynowy utrudnia walkę z nałogiem, dużą popularnością cieszą się specjalne gumy.
Elektroniczne papierosy – alternatywa dla astmatyków
Mogłoby się wydawać, że e-papierosy stanowią doskonałe rozwiązanie dla astmatyków. W związku z tym, iż dostarczają organizmowi nikotyny, nie pojawiają się dokuczliwe skutki głodu. Wprawdzie osoby, które korzystają z elektronicznych papierosów, nie wdychają substancji smolistych, ale nawet one mogą zwiększać opór dróg oddechowych. Naukowcy nie dysponują badaniami, które w sposób jednoznaczny potwierdzałyby szkodliwe działanie e-papierosów, z drugiej strony brakuje dowodów gwarantujących bezpieczeństwo stosowania.
Nie tylko dym tytoniowy przyczynia się do gwałtownego skurczu oskrzeli. Identyczną reakcję obserwujemy za każdym razem, gdy wprowadzamy obcą substancję do układu oddechowego. W związku z tym astmatycy powinni uważać na leki bez recepty, które sprzedawane są w postaci aerozoli. Stosowanie tego typu medykamentów należy bezwzględnie konsultować z lekarzem.