Należy do rodziny liliowatych. Jego kuzynami są cebula, pora, szalotka, szczypiorek. W uprawie występuje w aż 300 gatunkach. Najbardziej znany jest ten z białą łuską, ale występuje także łuska różowa, czy purpurowa np. w Meksyku, czy we Włoszech.
Jak wygląda – wiadomo. Jaką ma renomę również. Nazywa się go na przykład “cuchnącą różą“. Jest jednak rośliną niezwykłą, o czym wiedzieli już starożytni.
Pozytywy
Działa jak antybiotyk. W przypadku grypy jest niezastąpiony. Skuteczny w przypadku zapalenia gardła, krtani czy oskrzeli. Spożywany nawet w minimalnych ilościach niszczy grzyby i pierwotniaki.
Jego regularne zażywanie obniża ciśnienie, zmniejsza ryzyko zawału. Przeciwdziała powstawaniu miażdżycy.
Pomaga również w przypadku ukąszenia przez owady. Trzeba jednak uważać, bo zbyt długie jego stosowanie na skórę może wywołać egzemę.
Jak czosnek może pomóc w przypadku alergii?
W organizmie alergika, pod wpływem działania antygenu, podnosi się poziom histaminy, który powoduje powstanie stanu zapalnego. Ten stan zapalny zwalcza się przy pomocy leków antyhistaminowych. W naturalny sposób można go zwalczać np. przy pomocy oleju lnianego czy sezamu, które zawierają silne przeciwutleniacze. Takie przeciwutleniacze zawiera także czosnek.
Warunek jest jeden – nie możemy być uczuleni na pyłki bylicy. Pyłki bylicy bowiem wykazują reakcje krzyżowe m. in. z czosnkiem właśnie. Ponadto zbyt długie stosowanie czosnku lub stosowanie go w zbyt dużych ilościach powoduje np. wzdęcia i źle wpływa na wątrobę.
Nie zrażajmy się niezbyt pięknym dla większości z nas zapachem i jeśli tylko możemy – korzystajmy z naturalnych dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą mały ząbek czosnku.
(MF)