
Ten nader często stosowany w produktach spożywczych związek chemiczny z grupy związków azowych ma swoją barwą przypominać naturalny kolor wiśni, malin, truskawek czy buraków. Jest stosowany także w tabletkach np. na gardło (tych o odcieniu czerwonym oczywiście).
W przemyśle spożywczym stosuje się go m.in do: ciast i galaretek w proszku, dżemów, polew deserowych, zup pomidorowych, napojów, lodów, a także do barwienia skorupek jaj, waty cukrowej, słodyczy.
Barwnik ten występuje w formie soli sodowej i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Charakteryzuje się małą odpornością na promienie słoneczne.
Ważne dla alergików
Warto wiedzieć, że dopuszczalne dzienne spożycie E124 wynosi 4 mg/kg ciała.
Jakie ma działania niepożądane? Może powodować katar sienny, ale także w Tabelach dodatków i składników chemicznych występuje jako substancja kancerogenna, doprowadzając w jakiejś mierze do guzów wątroby.
E 124 jest barwnikiem azowym, zatem nie jest wskazany dla astmatyków może również powodować nadpobudliwość u dzieci.
Co kryje się w lodach?
Uznane za mogące szkodzić zdrowiu zostały takie substancje jak żółcień pomarańczowa (E 110), żółcień chinolinowa (E 104), azorubina/karmoizyna (E 122), czerwień allura (E 129), tartrazyna (E 102) oraz pąs 4R/czerwień koszenilowa A (E 124).
Wszystkie występują w lodach, dlatego warto zwracać uwagę na ich skład przed zakupem w markecie. Trudniej mamy wtedy, gdy chcemy zamówić lody w cukierni czy kupić gałkowe, nie zastanawiając się nad ich jakością ani składem.
wiec dlaczego dodaje sie do lekow trujac tym samym ludzi
Dodają to do leków, bo chcą by ludzie kupowali potem inne leki *na katar sienny i wątrobę*. Niestety świat kręci się wokół pieniędzy : )