Zespół alergii jamy ustnej – OAS
czyli alergia pokarmowa związana z pyleniem też może się nasilić w czerwcu.
- AMBROZJA – swędzenie ust i gardła i ich obrzęk po spożyciu sezonowych warzyw (ogórków, cukinii) czy owoców – bananów, melonów oraz nasion słonecznika, jeżówki czy herbaty z rumianku silnie są związane np. z sezonowym pyleniem ambrozji.
- BRZOZA– uczuleni na pyłki brzozy mogą mieć objawy OAS po zjedzeniu jabłek, gruszek, wiśni, marchwi, brzoskwiń, kiwi, migdałów, orzechów laskowych czy kiwi. To częsta alergia krzyżowa w naszej części Europy.
- TRAWY – pylenie traw ma związek z alergią na pomidory, melony, arbuzy, brzoskwinie, morele, wiśnie, kiwi i pszenicę.
- POKRZYWY – uczuleni na pyłek pokrzyw mogą reagować na wiśnie, melony, bazylię i morwy.
Gotowanie zapobiega reakcjom, zatem jeśli szkodzą nam wiśnie to niekoniecznie będziemy mieć objawy alergii po wypiciu kompotu z tych owoców.
Zanieczyszczenie powietrza a pylenie roślin
Na interakcje między powyższymi wpływa wiele czynników – od klimatu po glebę, rodzaj substancji zanieczyszczających itp. Wzrost zanieczyszczenia powietrza może wpływać na ilość wytwarzanego pyłku i zawartość alergennych białek w pyłku. Dwutlenek azotu, często występujący w zanieczyszczeniach gazowych, zmienia zawartość alergenów w takich drzewach jak brzozy, olchy czy leszczyny.
Pyłek leżący przy ruchliwych drogach ma zaś wiele ziaren pyłu.
Jak przeciwdziałać?
W miastach powinny być sadzone drzewa niepowodujące alergii. Zaś my sami powinniśmy spożywać więcej pokarmów zawierających przeciwutleniacze i bardziej zadbać o …swoje nosy, poprawiając jego funkcjonowanie np. lekami przeciwhistaminowymi chroniąc w ten sposób także dolne drogi oddechowe.