Gorące słońce poprawia nasze samopoczucie i zapewnia piękną opaleniznę. Atrakcyjny wygląd ciała to jedno, ale pod uwagę warto wziąć swoje zdrowie. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do rozwoju chorób skóry, także tych nowotworowych. Jedną z nich jest czerniak. Co warto o nim wiedzieć?
Nowotwór skóry, czyli czerniak
Z roku na rok wzrasta liczba zachowań na nowotwór skóry jakim jest czerniak. W okresie letnim, większość czasu spędzamy na słońcu. Nadmierna ekspozycja na jego działanie oraz brak ochrony skóry to kroki ku rozwojowi raka. Czerniak zbiera swoje żniwo, szczególnie u rasy białej, która najbardziej narażona jest na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Warto podkreślić, że czerniak to najbardziej złośliwy typ z wszystkich nowotworów skóry, więc tym bardziej należy się przed nim chronić, zabezpieczając swoją skórę przed słońcem. Rozwinięty rak szybko przenosi się na inne narządy ciała człowieka, z powodu czego może dojść do zgonu pacjenta.
Czerniak i jego objawy
Na zachorowanie narażone są osoby, które posiadają wiele znamion. Dlatego lekarze zalecają kontrolę swojego ciała, poprzez obserwację znamion i wszelkich zmian, które zachodzą w ich obrębie. Zwykle sprawdza się symetryczność tych zmian, ich granicę, która powinna być wyraźna. Inaczej możemy mieć styczność z nowotworem. Zwykłe znamiona mają jeden kolor, który się nie zmienia. Gdy dochodzi do przebarwień, warto zgłosić się do dermatologa. Pieprzyk, który mamy od dłuższego czasu pozostaje na swoim miejscu, jego wielkość czy barwa nie ulega zmianie. Wtedy nie ma powodów do niepokoju. Zaczerwienione brzegi, zgrubienia, zmiany, których wcześniej nie było na naszej skórze – takie objawy będą prowadziły nas na trop czerniaka, który w początkowej fazie jest całkowicie wyleczalny.
Diagnoza lekarska
Wszelkie owrzodzenia czy bolesne brodawki, szczególnie zlokalizowane w okolicy oczu czy nosa mogą okazać się groźnym nowotworem, ale takie zmiany może ocenić tylko lekarz. Dermatolog oceni, czy konieczna jest konsultacja z onkologiem. Wówczas specjalista zleci wykonanie badań, niezbędnych do postawienia właściwej diagnozy. Zazwyczaj wykonuje się badanie histopatologiczne, polegające na pobraniu fragmentu tkanki. Na tej podstawie sprawdza się, czy mamy styczność ze zmianami nowotworowymi.
Wszystkiemu winne opalanie
Najbardziej istotną przyczyną rozwoju czerniaka jest nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego. Zarówno opalanie na tradycyjnym słońcu jak i w solarium zalicza się do czynników ryzyka. Szczególnie po sezonie letnim diagnozuje się najwięcej tego typu zachorowań. Geny także mają tu swoje znaczenie. W grupie ryzyka znajdziemy bowiem rudzielców, osoby o niebieskich oczach i wielu znamionach. Czerniak może zaatakować po latach, dlatego warto rozsądnie podejść do tematu opalania i ochrony skóry przed słońcem. Na rynku dostępne są kosmetyki z filtrem ochronnym, bez których nie powinniśmy się ruszać z domu w okresie wakacyjnym. Nie przesadzajmy ze słońcem i dbajmy o zdrowie swojej skóry, która jest wrażliwa na wszelkie czynniki.
Katarzyna Antos