Czego nie wiesz o probiotykach

Probiotyki to produkty zawierające żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego lub drożdże o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Ich spożywanie zaleca się w przypadku antybiotykoterapii, ale też u dzieci, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Czego nie wiesz o probiotykach?

Najlepsze są mleczne produkty fermentowane i kiszonki

Choć w aptekach można kupić liczne produkty probiotyczne, to najlepszą przyswajalnością charakteryzują się produkty pochodzenia naturalnego – jogurty, kefiry, kiszone ogórki oraz kiszona kapusta.  Warto jednak pamiętać, że gdy nasz organizm znajduje się w kiepskiej formie, lepiej sięgnąć po probiotyk z apteki o standaryzowanej ilości bakterii kwasu mlekowego. Wiemy bowiem, jakie szczepy zawiera i jest w stanie w krótkim czasie zasiedlić przewód pokarmowy. Jeśli jednak nic ci nie dolega, ale chcesz wzmocnić naturalną barierę ochronną organizmu, sięgnij po kefir i jedz kapustę kiszoną.

Probiotyki mogą zapobiec zaparciom i biegunkom

Osoby, które często zmagają się z zaparciami i biegunkami, powinny pomyśleć o włączeniu do swojej diety mlecznych produktów fermentowanych. Jogurt czy kefir spożywane regularnie prowadzą do zasiedlenia jelit przez dobrą mikroflorę. To właśnie bakterie kwasu mlekowego wspomagają procesy trawienia, dzięki czemu unikamy zaparć i niestrawności. Natomiast ich niedobór skutkuje namnażaniem potencjalnych patogenów, które mogą wywoływać biegunkę.

Probiotyki sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Osoby, które regularnie jedzą jogurt czy kefir, rzadziej borykają się z nadwagą, ponieważ procesy trawienne w organizmie zachodzą sprawniej dzięki bakteriom kwasu mlekowego.  W rezultacie ośrodek sytości otrzymuje odpowiednie komunikaty o zaspokojeniu potrzeb organizmu.

Nasze jelita zasiedlają 4 kg bakterii kwasu mlekowego

Czy wiesz, że bakterii kwasu mlekowego u dorosłego człowieka jest tak dużo, że stanowią one aż 4 kg masy jelit? To ogromna ilość, która pokazuje, jak nasze życie jest zależne od tych mikroorganizmów. Bez nich nie przyswajamy wielu cennych witamin i minerałów, co skutkuje chociażby wypadaniem włosów czy problemami z cerą.

Probiotyki warto podawać dzieciom, które przyszły na świat w wyniku cesarki

Zaleca się, aby dzieciom, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia, podawać probiotyki. Trzeba bowiem zasiedlić ich przewód pokarmowy dobrymi szczepami bakterii kwasu mlekowego. Podczas naturalnego porodu dziecko otrzymuje bakterie z kanału rodnego matki, które stanowią jego naturalną barierę ochronną.

Należy stosować probiotyki stworzone dla twojej populacji

Jeśli jesteś Polką i wyjeżdżasz na wakacje na Bali, to nie powinnaś tam kupować probiotyku, gdyż skład tego typu produktów dostosowuje się do składu mikroflory jelitowej danej populacji. Ta zależy m.in. od rodzaju spożywanego pokarmu. W rezultacie Polacy i mieszkańcy Bali mają nieco inną mikroflorę jelitową.

Sięgaj po probiotyki o statusie OTC

OTC to skrót, pod którym kryją się leki bez recepty. Zostały one starannie przebadane przed wprowadzeniem na rynek. W przypadku suplementów diety nigdy nie masz pewności, jakie szczepy bakterii kwasu mlekowego i w jakiej ilości rzeczywiście zawierają. Prawo farmaceutyczne reguluje bowiem tylko obrót lekami, którym stawia się restrykcyjne normy.