Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Co wspólnego z katarem siennym ma krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity to roślina, którą znajdziemy w wielu polskich ogrodach. O jej właściwościach leczniczych wiedzieli już starożytni, którzy ze względu na obecność substancji antyseptycznych wykorzystywali sok z kwiatów krwawnika w leczeniu wielu chorób, w tym stanów zapalnych gardła.   Na tę roślinę powinny zwrócić uwagę osoby, które borykają się z katarem siennym.

Czarnuszka siewna – oręż  w walce z alergią

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się czarnuszka siewna, szerzej znana jako kmin rzymski.  Przed laty wykorzystywana jako przyprawa do chleba, marynat i nalewek, dziś robi zawrotną karierę w fitoterapii i ziołolecznictwie.  Czarnuszka korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ stanowi bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych usprawniających pracę układu immunologicznego.  Ze względu na obecność substancji przeciwzapalnych,  kuracja z wykorzystaniem kminu może okazać się pomocna w leczeniu kataru siennego i atopowego zapalenia skóry.

Czarnuszka i krwawnik pospolity – zioła przydatne w leczeniu alergii

Dziurawiec zwyczajny źródłem substancji przeciwbakteryjnych

Dziurawiec zwyczajny stanowi bogate źródło cennych substancji, w tym witaminy A oraz rutyny.  W związku z tym, iż wykazuje właściwości antybakteryjne, stosowanie okładów z dziurawca może okazać się pomocne w przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Kolonizacja skóry atopowej przez gronkowca złocistego jest 20-krotnie większa niż skóry zdrowej.  Warto również wzmocnić organizm od wewnątrz, pijąc napary z dziurawca zwyczajnego.  Nie bez powodu ta roślina zielna cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które zmagają się z zatruciami pokarmowymi.

Ulgę podrażnionym oczom przyniesie świetlik

Wraz z początkiem wiosny oczy wielu osób stają się przekrwione i zaczerwienione. Wszystkiemu winne są pyłki roślin, które unoszą się w powietrzu i u alergików wywołują zapalenie spojówek.  Aby przynieść ulgę oczom, osoby specjalizujące się w fitoterapii i ziołolecznictwie polecają świetlik lekarski.  Ta niepozorna roślina przynosi świetne rezultaty w zwalczaniu obrzęku i stanów zapalnych.  To zasługa fenoli,  które wykazują działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.  Świetlik lekarski stanowi istotny składnik kropli do oczu, w tym preparatów łagodzących objawy alergii. Znajdziemy go również w kremach i żelach pod oczy, ponieważ przynosi wyraźną ulgę oczom zmęczonym długotrwałą pracą przed komputerem.

Irmina