cukrzyca ciężarnych

Zmiany zachodzące w trakcie ciąży mogą przyczynić się do powstania wielu dolegliwości a także chorób. Cukrzyca ciężarnych to dość częsta przypadłość przyszłych matek. Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która wynika z zaburzenia produkcji insuliny. Organizm może produkować jej zbyt dużo lub mało, co ma swoje skutki. Najczęściej występującym rodzajem choroby jest cukrzyca typu 2, w której organizm produkuje nadmierną ilość insuliny. Schorzenie wymaga leczenia, bez względu na rodzaj. Wśród typów wyróżnia się cukrzyca ciężarnych, którą możemy zaobserwować u kobiet w ciąży.

Cukrzyca ciężarnych – przyczyny i objawy

Wyczekiwanie na poród to wyjątkowy czas, ale radość i spokój może zaburzyć informacja o chorobie, jaką jest cukrzyca ciężarnych. W drugiej połowie ciąży, na skutek zachodzących w organizmie przyszłej mamy zmian, niekiedy dochodzi do obciążenia komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję glukozy. Dzieje się tak, ze względu na zaburzenia hormonalne w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest zwykle rozpoznawalna między 24. a 28. tygodniem ciąży. Stwierdzenie choroby znacznie wcześniej, może świadczyć o innym rodzaju cukrzycy, nie zdiagnozowanej przed zajściem w ciążę. Do czynników ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy ciążowej zalicza się nadwaga, otyłość, obciążenie genetyczne czy zespół policystycznych jajników. Pojawienie się schorzenia wskazuje na predyspozycję organizmu kobiety do zaburzeń gospodarki cukrzycowej.

Powikłania cukrzycy w ciąży

Nierozpoznana i nieleczona choroba niesie ze sobą poważne konsekwencje w postaci różnych powikłań. Dziecko może urodzić się ze zbyt dużą masą ciała, niż wskazują na to normy wieku płodowego. Rezultatem mogą być komplikacje podczas porodu, odczuwane zarówno przez matkę jak i dziecko. U noworodka mogą pojawić się niedocukrzenia, do czego przyczyniają się niedojrzałe komórki dziecka. Cukrzyca ciężarnych zwiększa ryzyko wad u dziecka, ale tyko w tych przypadkach, gdzie mieliśmy styczność z chorobą przed ciążą. W późniejszych latach życia dziecka, może wystąpić otyłość, nadwaga czy cukrzyca typu 2.

Cukrzyca ciążowa – diagnostyka

Na początku cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów. Dlatego u kobiet w ciąży wykonuje się badanie stężenie glukozy we krwi, by już na początku ciąży mieć obraz wszelkich parametrów zdrowia. U pań, będących w grupie ryzyka zleca się badanie tzw. krzywej cukrowej. Cukrzycę stwierdza się po wyniku badań. Norma wynosi poniżej 5,6 mmol/l. Badanie stężenia glukozy powtarza się w drugiej połowie ciąży. W przypadku podwyższonego wyniku,lekarz powinien zlecić kobiecie dodatkowe badania.

Leczenie cukrzycy

ciążaLeczenie cukrzycy ciężarnych polega na stosowaniu odpowiedniej diety. Za pomocą glikometru, przyszła mama musi mierzyć poziom glukozy we krwi, co pozwala na samokontrolę i dbanie o prawidłową dietę w trakcie trwania ciąży. Ten rodzaj cukrzycy zwykle mija tuż po ciąży, kiedy następuje wyregulowanie hormonów.

Katarzyna Antos