Jak leczy się uczulenie na spermę?
W przypadku alergii sezonowych lekarze często zalecają przyjmowanie leków antyhistaminowych. Niestety, rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przypadku pyłków roślin, nie zdaje egzaminu w sytuacji, gdy uczula sperma partnera. Dopóki para nie planuje potomstwa, wystarczy stosować prezerwatywy. Niestety, nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić ze względu na obecność uczulającego lateksu.
W przypadku alergii na spermę w grę wchodzi również odczulanie, ale jest ono o wiele bardziej skomplikowane niż kuracja przeprowadzana u osób uczulonych na kurz. Przede wszystkim wymaga ogromnych poświęceń od obojga partnerów i może wystawić łączącą ich relację na ciężką próbę.
Wbrew obiegowej opinii alergenem nie są plemniki, lecz towarzyszące im białka, które wchodzą w skład nasienia. Pacjentce, która zdecyduje się na odczulanie, podawane są zastrzyki zawierające niewielką ilość spermy. Na kolejnym etapie odczulania do pochwy kobiety wprowadza się rozrzedzone nasienie. Czynność tę powtarza się kilkukrotnie w 20-minutowych odstępach, wykorzystując za każdym razem bardziej zagęszczoną spermę. Po zakończeniu tego etapu para musi uprawiać seks przynajmniej raz na 48 godzin. Kiedy zbliżenia stają się obowiązkiem, tracą swój urok, a nawet mogą oddalić od siebie partnerów.
W związku z tym, iż nadwrażliwość na spermę może czasem przyjąć postać wstrząsu anafilaktycznego, lekarz powinien przygotować pacjentkę na tę ewentualność, przepisując jej jednorazową dawkę epinefryny. Substancję tę należy podać niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów anafilaksji, toteż pacjenta powinna mieć ją zawsze przy sobie.
Irmina