W Polsce z roku na rok przybywa par mających problem z wydaniem na świat wspólnego potomka. Problemy z płodnością mogą mieć różne podłoże, począwszy od nieleczonych chorób wenerycznych, a skończywszy na wadach w budowie anatomicznej, mało kto jednak zgłasza się do poradni alergologicznej w celu postawienia diagnozy.
Jak rozpoznać alergię na spermę?
Choć trudno w to uwierzyć uczulenie na spermę nie jest rzadko spotykaną przypadłością. Wiele kobiet po prostu nie łączy mało specyficznych objawów z nasieniem swojego partnera… Jak manifestuje się ta choroba i co zrobić, gdy sperma ukochanego okazuje się alergenem?
Laikowi trudno rozpoznać, czy uczula go nabiał czy pomidory, ale mimo to zazwyczaj wie, iż dolegliwości, które odczuwa, mogą być zwiastunem uczulenia. W przypadku alergii na spermę sprawa jest bardziej skomplikowana. Kobiety, które zgłaszają się do ginekologa ze świądem i pieczeniem pochwy, zazwyczaj słyszą diagnozę – grzybica pochwy. W związku z tym, iż przypadłość ta wykazuje tendencję do nawrotów, a jej leczenie bywa trudne, pacjentkę rzadko kieruje się na dodatkowe badania.
Nasienie partnera może okazać się zabójcze?
Zazwyczaj uczulenie na spermę przybiera łagodną postać, ale zdarza się, iż kontakt ze spermą partnera kończy się zaburzeniami oddychania, opuchlizną i wstrząsem anafilaktycznym. Ten ostatni stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Objawy alergii na spermę mogą ujawnić się już po pierwszym zbliżeniu z partnerem, ale ich brak nie oznacza, że uczulenie nigdy nie da o sobie znać. U niektórych kobiet nadwrażliwość na nasienie manifestuje się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Wśród czynników predysponujących do rozwoju alergii na spermę zalicza się przebyte choroby weneryczne i ciążę. Organizm, aby nie odrzucić dziecka, osłabia układ immunologiczny i w rezultacie staje się nadwrażliwy na różnego rodzaju substancje, które wcześniej nie stanowiły dla niego żadnego zagrożenia.