Co zabrać pod namiot
źródło: Jack Wolfskin

Lato to doskonały czas na wszelkiego rodzaju wyjazdy i aktywności na świeżym powietrzu. Dla osób, które szczególnie cenią sobie kontakt z naturą, lato bez biwaku to nie lato. Jeśli Ty również planujesz wyjazd pod namiot, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. A jeśli nie jesteś przekonana do spania w namiocie lub wybierasz się po raz pierwszy – sprawdź, jak łatwo spakować się na biwak i przeżyj niesamowitą przygodę.

Pakujemy się na biwak – co zabrać?

Na biwak najwygodniej spakować się w plecak. Pojemność plecaka wybieramy w zależności od długości naszego pobyty oraz ilości ekwipunku, jaką ze sobą zabieramy. Pakowanie możemy zacząć od przygotowania rzeczy osobistych, jak ubrania czy kosmetyczka. Jakie ubrania zabrać? Z pewnością wygodne! W naszym plecaku nie powinno zabraknąć cieplejszej bluzy, kurtki przeciwdeszczowej, wygodnych spodni, koszulek oraz spodenek. Warto zabrać ze sobą także bieliznę termoaktywną – na wypadek chłodniejszych nocy. Wybór odzieży jest bardzo subiektywny i zależy od wielu czynników, jak długość pobyty, miejsce nocowania czy prognozowanej pogody. Spakuj odzież i buty, które pozwolą Ci na komfortowy pobyt niezależnie od pogody. Kiedy ubrania są gotowe, możemy spakować kosmetyczkę – tutaj także pakujemy wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria. Warto zabrać mini wersję naszych ulubionych kosmetyków, aby nie obciążać zbytnio plecaka. Część plecaka już spakowana, ale co więcej zabrać na biwak? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi.

co zabrać na biwak

źródło: Sea to Summit

Spanie w namiocie – śpiwory, maty, karimaty

Podstawą udanego biwaku jest oczywiście namiot. Ale co zabrać do namiotu, aby noc była komfortowa, a wypoczynek udany? Zacznijmy od najważniejszych rzeczy,  czyli śpiworów, mat i materacy.

Śpiwór – bez niego nie ruszamy na biwak. To on zadba o nasz komfort podczas snu. Przed zakupem warto się zastanowić, kiedy i gdzie będziemy z niego korzystać. Jeśli nasze spanie w namiocie jest okazjonalne i tylko latem, możemy wybrać lekki śpiwór letni. Część z nich posiada możliwość całkowitego rozpięcia, dzięki czemu możesz używać go również jako kołdry. Jeśli biwakujesz przez cały rok, może warto zastanowić się nad śpiworem trzysezonowym, a zimą dodatkowo pomyśleć o grubszym zimowym śpiworze? Do wyboru mamy śpiwory puchowe i syntetyczne. Czym się różnią? Odpowiedź jest prosta – wypełnieniem. Puchowe są zazwyczaj także lżejsze, natomiast syntetyczne bardziej odporne na działanie wilgoci. Na te drugie warto się zdecydować, gdy wybieramy się w regiony, gdzie panuje wilgotny klimat. A co pod śpiwór? W internetowym sklepie turystycznym e-Horyzont.pl znajdziesz szeroki wybór mat i materacy, które zapewnią izolację przed zimnem. Do wyboru masz maty samopompujące, materace dmuchane, karimaty, maty piankowe – wszystko tak naprawdę zależy to Twoich preferencji. Dodatkowa rada: wędrując z plecakiem, weź pod uwagę wagę, zarówno śpiwora, jak i warstwy izolującej. Lekkie śpiwory będą również ciepłe i wygodne, a nie obciążą Twojego plecaka.

Spanie w namiocie

źródło: Deuter

Jedzenie na biwaku – kuchenki, naczynia, żywność liofilizowana

Kiedy spanie w namiocie mamy już przygotowane, możemy przejść do kolejnej ważnej kwestii, jaką jest jedzenie na biwaku. Oczywiście dla niektórych sprawa może wydawać się prosta. Można przecież rozpalić grilla lub ognisko, to oczywiście prawda, ale nie przygotujemy na nich posiłków na cały dzień lub samej wody na kawę czy herbatę. Wybierając się na biwak, warto, zatem zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną. Do wyboru mamy całe zestawy do gotowania, które składają się z kuchenki oraz naczynia do gotowania, oraz same palniki. Palniki zazwyczaj zajmują niewiele miejsca i są bardzo lekkie, dzięki czemu są najlepszym wyborem, jeśli wędrujesz z plecakiem. Tutaj jednak należy pamiętać o zabraniu ze sobą garnków lub przynajmniej jednego garnka turystycznego, który umożliwi nam przygotowanie posiłku. Wybierając się na biwak w pojedynkę, możemy zjeść prosto z garnka, ale co w sytuacji, kiedy jedziemy całą rodziną lub ze znajomymi? Wtedy zabierzmy ze sobą lekkie i niezwykle pakowane naczynia turystyczne, np. marki Sea to Summit (dostępne w sklepie e-Horyzont.pl). Nie zapomnijmy także o sztućcach i kubkach. Amatorom kawy polecamy zabrać ze sobą także popularne kawiarki. Nie ma nic lepszego jak smak i zapach świeżo parzonej kawy w pięknych okolicznościach przyrody. I najważniejsze – kartusze gazowe, bez nich nasza kuchenka nie będzie działać. Jeśli nie chcesz lub nie lubisz gotować, mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie – żywność liofilizowana. Takie danie wystarczy zalać gorącą wodą, odczekać chwile i gotowe. Szeroki wybór dań, pozwoli każdemu znaleźć swoje ulubione smaki. Wśród popularnych posiłków możemy znaleźć np. jajecznicę, gulasz, zupy, kasze czy makarony, ale także dania wegetariańskie oraz wegańskie. Do najbardziej popularnych marek z żywnością liofilizowaną należą: Adventure Menu, Lyo Food czy Summit To Eat.

Jedzenie na biwaku

źródło: Adventure Menu

Sprzęt biwakowy – meble turystyczne

Jeśli ruszasz na kilkudniowy biwak, warto rozważyć zakup dodatkowego sprzętu campingowego, jakim są meble turystyczne. Mały stolik oraz krzesełka możemy postawić przed namiotem, zmieszczą się także w większym przedsionku (w razie niepogody), dzięki czemu nie będziemy musieli jeść posiłków na przysłowiowym kolanie. Małe składane meble turystyczne sprawdzą się także podczas wieczorów gier, kiedy chcemy rozłożyć planszówkę lub pograć w karty.

Przydatne gadżety na biwaku

Najważniejsze rzeczy już gotowe. Możemy przejść do mniejszego sprzętu turystycznego i gadżetów, które przydadzą się na każdym biwaku.

Oświetlenie – tutaj możemy wybrać tradycyjne lampki biwakowe lub latarki. My dodatkowo polecamy zabranie czołówki, która ułatwi nam poruszanie się po zmroku, zwłaszcza, gdy mamy zajęte ręce.

Filtr do wody – większość miejsc przeznaczonych do biwakowania posiada dostęp do świeżej i zdatnej do picia wody. Jednak na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą butelkę z filtrem, sam filtr lub tabletki do uzdatniania wody.

Poduszka turystyczna – umieściliśmy ją w gadżetach, bo naszym zdaniem nie jest ona niezbędna do udanego biwaku, ale zdecydowanie może poprawić jakość naszego wypoczynku. Poduszki, które używamy w domu zazwyczaj są duże i nieporęczne, wybierając się na biwak, postawmy, zatem na poduszki turystyczne. Do wyboru mamy poduszki dmuchane oraz małe poduszki wykonane z pianek, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Koc turystyczny – warto zawsze zabrać ze sobą jeden koc. Jak wiemy zastosowań może mieć wiele. Możemy wypoczywać na nim przed namiotem lub może zapewnić nam dodatkowe ciepło podczas chłodniejszej nocy.

Prysznic turystyczny – okaże się niezbędny, jeśli wybierasz się na biwak w środku lasu, bez dostępu do sanitariatów. Prysznic należy napełnić wodą, powiesić w nasłonecznionym miejscu, a woda pod wpływem słońca, sama się nagrzeje.

Dodatkowo na biwak warto zabrać ze sobą chusteczki nawilżane, ręcznik szybkoschnący, worki na śmieci, scyzoryk bądź multitool oraz preparaty na ukąszenia przez owady.

Przydatne gadżety na biwaku

źródło: Jack Wolfskin

Mamy nadzieje, że nasz mini poradnik na temat: co zabrać pod namiot, pomoże Wam w przygotowaniu się na biwak. Przed wyjazdem polecamy przygotować sobie checklistę i po prostu odznaczać wszystkie spakowane rzeczy. Nie zapomnijmy o dopisaniu najważniejszych rzeczy, jak dokumenty, pieniądze czy stałe leki. Kiedy plecak już gotowy, możemy ruszać na przygodę życia. Gorąco zachęcamy do spędzania czasu i nocy na biwaku!

Specjalnie dla czytelników serwisu mojealergie.pl sklep e-Horyzont.pl przygotował kod rabatowy dający dodatkowe 10% zniżki na asortyment marek Jack Wolfskin oraz Pinguin. Wpisz w koszyku kod: czasnabiwak i zgarnij rabat na zakupy. Kod ważny do 31 lipca 2021 roku.