Objawy niektórych chorób mogą mieć wpływ na inne schorzenia. Tak też jest w przypadku alergii i zapalenia stawów. Co wspólnego ma zapalenie stawów z alergią?
Właściwa dieta
Przyjmowane przez nas pokarmy odgrywają ważną rolę dla zdrowia naszego całego organizmu. Dotyczy to także leków, gdyż niektóre substancje farmakologiczne mogą wzmacniać chorobę, jak np. leki przeciwzapalne. Osoby borykające się z alergią pokarmową mogą mieć problemy ze stawami. Wszystko zależy jednak od organizmu i właściwej diagnostyki. Wyeliminowanie danego produktu z jadłospisu bądź stosowanie specjalnej diety może szybciej zwalczyć objawy. W przypadku stawów zwykle chodzi o dietę bezglutenową bądź pozbawioną produktów mlecznych. Udowodniono m.in., że mleko zawarte w pokarmach nasilało objawy choroby stawów, co wymagało długiego leczenia.
Przewlekłe zapalenie stawów
Podczas zapalenia stawów tworzy się pewnego rodzaju naciek, składający się z różnych komórek. Gdy dochodzi do kontaktu komórki tucznej z alergenem dochodzi do zapalenia i obrzęku. W takim przypadku może pojawić się wysypka, pokrzywka, duszności oraz bóle stawów. Krew krąży po całym naszym organizmie, stąd też ryzyko obrzęku w naszych stawach. Tkanki łączne są niszczone i tworzy się coraz poważniejszy stan zapalny. Oprócz reakcji na stawy, zapaleniu towarzyszą objawy alergii pokarmowej takie jak biegunki czy bóle brzucha. Wtedy mówimy o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które jest chorobą przewlekłą.
Odpowiednia diagnoza
Objawy choroby często nie są od razu kojarzone z zapaleniem stawów. Testy punktowe mogą nie potwierdzić naszej diagnozy. Dlatego istotna jest konsultacja z lekarzem oraz wnikliwy wywiad z pacjentem. Możliwość występowania alergii czy też brak tolerancji na niektóre produkty może być elementem wskazującym na alergiczne podłoże problemów ze stawami. Odpowiednie badania pomogą w rozpoznaniu choroby i ułatwią jej leczenie. A my szybko zapomnimy o bólu stawów i innych dolegliwościach.
ale wiadomości,nie wiedziałam,ważny artykuł;-))dzięki