Marzec to jeden z najgorszych miesięcy w kalendarzu alergika. Właśnie wtedy rozpoczyna się wiosna, a wraz z nią wszystko budzi się do życia. Wiosenny czas rozpoczyna znienawidzony okres pylenia roślin. Co pyli w marcu?
Co i kiedy pyli?
Skąd wiemy, co pyli w danym okresie? Niezbędnikiem każdego alergika jest kalendarz pylenia. Na podstawie warunków klimatycznych i okresów wegetacyjnych roślin można ustalić, w jakim miesiącu zaczynają pylić oraz jakie jest stężenie pyłków w powietrzu. Podział ten możemy rozróżnić na dane regiony. Szczegółowe mapy pogody i występowania roślin wskazują, jakich terenów unikać przy silnej alergii wziewnej. Najbardziej dokuczliwym okresem dla alergika jest wiosna, kiedy rośliny budzą się do życia po zimie. Jeszcze zanim na drzewach pojawią się liście, pyłki zaczynają krążyć w powietrzu, oddziałując na drogi oddechowe alergika. Przed nami wiosna, trwa miesiąc marzec, więc warto sprawdzić, co pyli w tym miesiącu.
Olcha i leszczyna
Niektóre drzewa pylą także w okresie zimowym, choć stężenie pyłków w powietrzu jest znacznie mniejsze. Do roślin, które pylą w marcu zaliczamy drzewa takie jak olcha i leszczyna. Olcha,inaczej olsza, należy do rodziny brzozowatych. Spokojny sen z powiek spędzają kwiatostany olchy, czyli podłużne, zwisające bazie. Miesiąc marzec to zakończenie okresu pylenia leszczyny, choć w niektórych rejonach kraju, właśnie w marcu obserwuje się najsilniejsze stężenie pyłku tej rośliny. Wraz ze zmianą temperatur, znacznie więcej czasu spędzamy na zewnątrz, co wzmacnia ekspozycję na pyłki. Objawy alergii mogą być więc bardziej uciążliwe niż w porze zimowej.
Topola i wierzba
Nadchodząca wiosna to początek pylenia wierzby. Drzewo posiada charakterystyczne żółte bazie. Jako roślina, jest nie tylko wiatropylna, ale również owadopylna. Przy wierzbach dostrzeżemy pszczoły, zbierające kwiatowy pyłek, który jest dla nich doskonałym pokarmem, Dla alergik stanowi zaś uciążliwy alergen wziewny. Na szczęście pyłek wierzby różni się nieco od leszczyny, czy olchy i nieco mniej doskwiera uczulonym. W marcu zaczynają pylić także topole. Bazie pojawiają się przed zielonymi liśćmi. Topole pylą aż do kwietnia, co dla alergików nie jest najlepszą wiadomością.
U alergika, objawy uczulenia będą nasilać się na zewnątrz, szczególnie w suche i nasłonecznione dni, w okolicach wszelkich terenów zielonych. Oznaki alergii mogą zmniejszać się tuż po deszczu czy w pomieszczeniach zamkniętych. Po zaobserwowaniu niepokojących dolegliwości, takich jak częste kichanie, łzawienie oczu czy trudności z oddychaniem, najlepiej udać się do alergologa. Po konsultacji i testach może okazać się, że mamy do czynienia z alergią wziewną, co zadecyduje o formie leczenia.
Katarzyna Antos