W maju pachną łąki, a wszystko za sprawą okresu pylenia nie tylko roślin zielnych, ale także drzew, których nie brakuje na miejskich terenach. Majowy okres nie sprzyja alergikom. Co pyli w maju?
I przyszedł maj…
A wraz z nim kwitnące kwiaty, drzewa, całe łąki i polany. Maj to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych miesiąców w roku kalendarzowym. Barwa roślinność i mnóstwo zieleni wokół to piękny widok, który podziwiamy z wielką przyjemnością. Nie wszyscy, ponieważ rośliny to wróg alergików. Pyłki roślin, jako powszechne alergeny, dokuczają w sezonie pylenia. Wtedy narastają objawy alergii. Uciążliwy katar, kaszel czy łzawienie oczu to typowe reakcje alergiczne. Co takiego pyli w maju? Które rośliny warto mieć na uwadze, przez wzgląd na alergie wziewne? Sprawdzamy kalendarz pylenia i wyjaśniamy, co najbardziej uczula w danym miesiącu.
Brzoza i dąb
Początek maja to jednocześnie koniec sezonu pylenia brzozy. Pyłek tej rośliny będzie się jeszcze utrzymywał w powietrzu, miejscami nawet w dość wysokim stopniu, ale z biegiem czasu, stężenie ulegnie zmniejszeniu. Warto jednak ograniczyć wycieczki do lasu, ponieważ tam brzoza będzie jeszcze odczuwalna dla alergików. Maj to okres pylenia dębu. W Polsce mamy dwa charakterystyczne rodzaje – szypułkowy i dąb bezszypułkowy. Drzewa pylą przez ok. 14 dni. Stężenie ma tendencję wzrastającą, więc im bardziej rozwinięte pylenie, tym więcej alergenów w powietrzu. Niestety od roślin nie możemy uciec, ponieważ dość dużo ich nawet w ośrodkach miejskich. Alergicy są więc narażeni na dokuczliwe działanie dębów. Oprócz wspomnianych drzew, pyli także buk, który obecny jest nie tylko w lasach, ale również miejskich parkach. Uczuleni na wierzbę mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ w maju kończy się pylenie rośliny.
Trawy
Łąki umajone przez rośliny zielone – to prawda, ponieważ maj jest miesiącem, w którym pylą rośliny zielne. Zaliczamy do nich zioła i trawy. Wśród nich jest znienawidzona przez wielu babka lancetowata, pokrzywa czy szczaw, który idealnie nadaje się na domowy obiad. Trawy otaczają nas wszędzie, w mieście czy na terenach zielonych pozna miejskimi aglomeracjami. Typowym objawem jest katar. Ciągłe kichanie bywa bardzo uciążliwe, więc w okresie zwiększonego stężenia pyłków traw, zalecamy zaopatrzyć się w odpowiednie środki niwelujące dolegliwości alergiczne. Nawet niskie stężenie odznacza się na organizmie alergika, a sam okres pylenia trwa aż do września.
Świerk i sosna
Drzewa iglaste, takie jak świerk i sosna także aktywne są w maju. Choć ich pyłek nie posiada właściwości uczulających, może podrażnić błony śluzowe, zarówno nosa jak i spojówek . Pyłek ma charakterystyczny żółty kolor, który możemy zaobserwować na podłożu czy pojazdach, szczególnie po opadach deszczu.
Okres wiosenny nie jest łatwy dla alergików. Osoby uczulone powinny unikać miejsc, gdzie znajduje się wiele roślin i tym samym pyłków. Najlepiej spacerować po deszczu, którego ze z względu na prognozy, możemy się w tym sezonie spodziewać.
Katarzyna Antos