Czerwiec to nie tylko piękny miesiąc, rozpoczynający wakacje. To także kolejny okres w kalendarzu pylenia, z którym powinni zapoznać się alergicy. Alergia na pyłki pokrzywy to jedna z dokuczających nam w letni czas. Co pyli w czerwcu oprócz niej?
Co pyli w czerwcu?
Lato czeka na swoje nadejście. Pogoda za oknami eksponuje swoje wszystkie wdzięki. Wraz z nią pięknie prezentują się wszelkie kwitnące rośliny. Czerwiec to bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym miesiąc, jednak dla osób uczulonych to kolejny okres, dokuczających pyłków. Rośliny stanowią jedna z największych grup alergenów. Pyłki roślin bardzo łatwo i szybo przedostają się do pomieszczeń oraz naszych dróg oddechowych, Mimowolnie wdychamy je wraz z powietrzem. Osiadają się także na naszych ubraniach czy ciele. W czerwcu obserwujemy bardzo wysoki wskaźnik stężenia pyłków w powietrzu. To trudny czas dla alergików. Najbardziej dokuczliwe są trawy. Wtedy pyłki traw stanowią największe zagrożenie dla uczulonych, powodując katar, zapalenie spojówek czy astmę pyłkową. Czerwiec jest znany także z okresu pylenia żyta. Wiatropylne zboże jest przenoszone nawet na tereny podmiejskie, więc i osoby mieszkające w mieście i uczulone na to zboże, mogą odczuwać nasilone objawy alergii. Oprócz zbóż czy traw, w czerwcu pylą również chwasty takie jak babka lancetowata czy szczaw. Rośliny spotkamy na łąkach, trawnikach czy ogródkach. W parkach i na ulicach miast pojawiają się zaś pyłki platanu i czarnego bzu. Zarodniki grzybów nie pozostają obojętne. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi grzybów z rodzaju Cladosporium i Altenaria.
Alergia na pyłki pokrzywy
Rośliną, która pyli w czerwcu jest także pokrzywa. Doskonale znamy parzące właściwości tej rośliny, która uporczywie wyrasta na łąkach. Pyłki pokrzywy w dość mocnym stężeniu, wpisują się w miesiąc czerwiec na kalendarzu pylenia. Roślina produkuje bowiem duże ilości pyłków. Stąd ich tak wysokie stężenie w powietrzu. W naszym kraju pokrzywy są uznawane za chwasty. Pokrzywa pochodzi z tej samej rodziny co parietaria – bylin pokrzywowatych. W krajach śródziemnomorskich, parietaria jest przyczyną wielu uczuleń. Alergia na pyłki pokrzywy jest w Polsce bardzo rzadka. Uczulenie na pokrzywę objawia się katarem, łzawieniem oczu, swędzeniem czy bólem głowy. U osób uczulonych mogą pojawić się objawy astmatyczne, co nie występuje zbyt często. Dodatkowo alergicy nie powinni jeść liści pokrzywy czy miodów pokrzywowych, co również może zakończyć się reakcjami alergicznymi. Uczuleni na pokrzywę to zazwyczaj osoby chore na pyłkowicę, jednak ich odsetek jest niewielki.
Pyłki pokrzywy dość długo utrzymują się w powietrzu. Roślina pyli długo i obficie, co przyczynia się do nasilenia objawów alergii. Czerwiec stawia więc przed uczulonymi wiele przeszkód. Objawy alergii bywają uciążliwe i trudno od nich uciec. Lekarze zalecają unikanie miejsc, gdzie występuje bogata roślinność oraz wietrzenie mieszkań po deszczu. W ten sposób można zmniejszyć choć trochę ekspozycję na pyłki, oddychając z nieco większą ulga i spokojem.
Katarzyna Antos