Organizm dziecka intensywnie się kształtuje. Do prawidłowego rozwoju niezbędne są składniki odżywcze. Dieta malucha powinna być wartościowa i zdrowa. Co powinien jeść przedszkolak?
Przedszkolak i jego dieta
Racjonalne żywienie dotyczy każdego z nas, bez względu na wiek. Witaminy, minerały i inne cenne elementy żywienia to istota zdrowej diety. Przedszkolak potrzebuje tych składników do rozwoju, ponieważ jego organizm szybko się zmienia. Między 3. a 6. rokiem życia, czyli w okresie przedszkolnym, nasz maluch nie może być przekarmiony czy niedożywiony. Grunt, by ilość, jak i jakość posiłków była odpowiednia. Zapotrzebowanie na energię zmienia się wraz z wzrostem dziecka. Co takiego powinno lądować na jego talerzu, by zapewnić mu wszystko, czego organizm potrzebuje?
Białko – budulec kości
Białko to jeden z podstawowych składników diety, który buduje mięśnie, tkanki i kości. Najlepszym źródłem białka jest mięso, ryby, mleko i wszelkie przetwory mleczne. Nie oznacza to jednak, że każdego dnia, musimy przygotowywać dziecku na obiad potrawę mięsną. Pamiętajmy o urozmaicaniu diety różnymi składnikami, przez co przedszkolak będzie chętniej sięgał po nowe i wartościowe produkty. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ryby, które są dla malucha najzdrowsze. W tygodniowym jadłospisie, powinny pojawić się przynajmniej 2-3 razy.
Zdrowy tłuszcz dla układu nerwowego
Doskonale wiemy, że tłuste jedzenie nie jest zdrowe, więc odradzamy serwowanie przedszkolakowi ociekających tłuszczem frytek czy burgerów. Dziecko potrzebuje zdrowych tłuszczy, które wspomagają prace układu nerwowego, w tym mózgu. To właśnie tego składnika, w diecie musi być dwukrotnie tyle, co białka. Jego najcenniejszym źródłem są naturalne oleje, nasiona i orzechy. Jedzenie orzechów to zdrowy i smaczny nawyk, zdecydowanie cenniejszy niż spożycie chrupek lub chipsów.
Węglowodany jako dawka codziennej energii
Węglowodany kojarzone są z pustymi kaloriami, a tymczasem dla dziecka są źródłem energii. Maluch bawi się, jest aktywny, więc jego organizm nieustannie potrzebuje na to wszystko siły. Jej dobrym dostawcą będą węglowodany. Znajdziemy je w takich produktach spożywczych jak produkty zbożowe, pełnoziarniste pieczywo, makaron, płatki czy warzywa i owoce. Oprócz tego zapewnią porcję błonnika, witamin i minerałów.
Woda – źródło życia
Bez wody nie ma życia, więc i organizm przedszkolaka jej potrzebuje. Woda jest odpowiedzialna z a wiele funkcji. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno wypijać 1,7 l wody dziennie. Ale często maluchy nie przepadają za czystą wodą. Rozwiązaniem są naturalne soki, herbatki i domowe kompoty. Takie napoje możemy śmiało podawać maluchom. Zapomnijmy tylko o gazowanych i słodzonych soczkach, które nic zdrowego do diety nie wnoszą, a mogą przyczynić się do cukrzycy i nadwagi.
Katarzyna Antos