Chrupki kukurydziane SANTE – produkt bezglutenowy

Co to jest gluten ?

Zacznijmy jednak od tego czym jest coraz bardziej niepożądana w żywności substancja.
Gluten to mieszanina białek roślinnych (70 – 90 ), która występuje przede wszystkim w pszenicy, ale także w innych zbożach: życie, jęczmieniu, owsie czy orkiszu. W skład glutenu wchodzi glutelina (30-40), prolamina (40-50%) oraz pozostałe białka. Oprócz białek roślinnych w jego skład wchodzą także cukrowce (w większości skrobiowe), tłuszcze oraz sole mineralne.

O glutenie głośno zrobiło się w ostatnim czasie na łamach prasy i Internetu. Powodem podjęcia takiej społecznej dyskusji nad możliwym niepożądanym działaniem glutenu dostarczyły m.in. apele lekarzy do poddawania się testom obciążeń organizmu Reinholda Volla. Dzięki niemu można ocenić, co tak naprawdę wywołuje konkretne objawy, czego nasz organizm nie toleruje. Taki test obciążeń jest jednym z najdokładniejszych, ekspresowych, nieinwazyjnych badań. Jego wynik może ujawnić różnego rodzaju alergie, nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten, o której współcześnie mówi się coraz więcej.

Nietolerancji, która może ujawnić się w jednej z następujących postaci:

  • klasyczna (celiakia)
  • ubogoobjawowa (celiakia charakteryzująca się jedynie zanikiem kosmków jelitowych)
  • latentna (nietolerancja glutenu, z którą nie są związane objawy występujące w trakcie celiakii )

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu, która wymaga bezwzględnego usunięcia czynników alergennych z codziennej diety. Nadwrażliwość na gluten, która nie wiąże się z wymienionymi trzema postaciami nietolerancji nie wiąże się z permanentnym unikaniem produktów glutenowych, lecz z ich czasowym unikaniem. W jednym i drugim przypadku należałoby jednak stosować się do bezglutenowej diety, która zdobywa co raz większą rzeszę zwolenników. Dowodów na jej skuteczność dostarcza między innymi historia najlepszego tenisisty globu – Novaka Djokovica. Serbski wielokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych swoją nadzwyczajną drogę na szczyt zawdzięcza właśnie zmianie nawyków żywieniowych – eliminacji glutenu z diety.